Keller se zamýšlel nad tím, co pozitivního a negativního přinesl rok 2014 pro českou společnost. Za pozitivum považuje to, že proběhly troje volby a vítězové i poražení přijali jejich výsledky, jak je to v demokracii obvyklé. Negativní podle něj bylo, že ti, kdo byli poraženi o rok dříve ve volbách prezidentských, svoji porážku dosud nepřijali a dávají to stále hlasitěji najevo.
„Některé výroky prezidenta Zemana považuji i já za zbytečné a nevhodné, ale hysterie, která je kolem toho živena, neslibuje do příštích let nic dobrého. Pokusy o jakýsi český majdan považuji v této souvislosti za snahu destabilizovat demokracii. Snůška vulgarit, která se na prezidenta snáší z řad některých politiků, umělců a komentátorů, není jen útokem na Zemanovu osobu, ale rovněž na úřad, který je symbolem české státnosti. Máme dost problémů ekonomických a sociálních, než abychom si mohli lehkomyslně přidělávat problémy politické,“ myslí si Keller.
V nadcházejícím roce by podle něj měla česká společnost zapracovat na snížení agresivity, s jakou se u nás reaguje na každého, kdo má odlišný názor. „Když například prohlásíte, že ukrajinská vláda dělá vážné chyby, začnou vám nadávat do Putinových agentů, místo aby se vás zeptali, v čem ty chyby konkrétně vidíte,“ popisuje Keller. On sám považuje za zvláštní, že když padl minulý režim, taková míra agresivity, nesnášenlivosti a netolerance v lidech nebyla. Možná by tak podle něj bylo na místě zamyslet se, proč po čtvrt století vývoje společnosti, která prý uznává jako své ideály pravdu a lásku, jsou na sebe lidé jako psi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš