Podle Zdechovského mohou být Britové s výsledkem vyjednávání spokojeni. Naproti tomu Mach řekl, že Britům přeje odchod z EU. Za úspěch by považoval, kdyby se ČR podařilo dosáhnout takových ústupků na EU, kterých se podařilo dosáhnout Velké Británii. „Britům bych přál, aby se mohli rozhodovat bez EU,“ prohlásil Mach s tím, že Cameron nemůže obstát u britské veřejnosti s dohodou, kterou se mu podařilo na summitu EU o uplynulém víkendu dojednat. „Má jen pytlík slibů, že se něco dohodne,“ podotkl europoslanec za Svobodné.
Nejde o žádnou dohodu
Podle Zdechovského je ale uzavřená dohoda „fakt dobrá“. Domnívá se, že ani v EU, ani v europarlamentu nebude žádná snaha dohodu měnit. Pokud ji v referendu odsouhlasí i britští voliči tím, že neodsouhlasí vystoupení jejich země z EU, bude prý vztah EU a Velké Británie posílen.
Mach k tomu upozornil, že nejde o žádnou dohodu, ale jen o zápis z jednání evropské rady, že když referendum v Británii dopadne tak, jak chce Cameron, tedy že Spojené království v Unii zůstane, tak že se požadavky Britů splní. „Není to žádná dohoda,“ upozornil Mach.
Strana svobodných občanů, jíž je předsedou, prý stejně jako britská euroskeptická strana UKIP požaduje v Evropě jen zónu volného obchodu, nikoliv bruselskou byrokracii a eurodotace. Na to Zdechovský reagoval tím, že „EU je spolek vyspělých států a chci patřit do spolku těchto zemí“. Podle jeho názoru pokud by Mach „trávil více času zamyšlením se nad tím, jak je Evropa sama sobě prospěšná, a viděl EU jako celek, tak je eurooptimista“.
Machovy názory jsou naivní
Vystoupení obou politiků, ale i vztah Británie a EU pak krátce okomentoval historik Martin Kovář. Názory londýnského starosty Borise Johnsona, který prosazuje vystoupení Velké Británie z EU, označil za „velmi nebezpečné“.
Kovář přiznal, že vztah Británie s evropskými společenstvími dříve a s EU později byl vždy komplikovaný. „Cameron říká, jsme Evropané i nejsme, máme své zájmy. Je to pokračování britské politiky, britského vymezování se,“ řekl Kovář.
Dost ostře se vymezil vůči Machovi. „To, co říkal Mach, mi přišlo absurdní, představa, že si český premiér vymůže na EU to co Cameron, je naivní,“ prohlásil. Stejně tak je prý naivní představa, že Britové budou někdy bojovat za české zájmy. Nedělali to v minulosti a nebudou to prý dělat ani teď.
A co by pro Evropskou unii znamenal odchod Velké Británie? Prý by to znamenalo jediné – „více Ruska v EU“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam