Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý ještě před incidentem s výbuchem rakety v Polsku odmítl vyjednávání s Ruskem v předválečném formátu Minských dohod.
Ty byly uzavřeny po první ukrajinské válce z roku 2014. První Minská dohoda byla podepsána v září 2014 pod patronátem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Signatáři byli Rusko, Ukrajina a dvojice separatistických republiky Doněcká lidová republika a Luhanská lidová republika.
Protože dohoda byla během následující zimy z obou stran průběžně porušována, byla 12. února 2015 podepsána dohoda Minsk II, kde byli prostředníky německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande. Německo a Francie byly také stranami dohody.
Tato dohoda platila až do začátku války v únoru 2022, přičemž jak Rusko tak Ukrajina se průběžně obviňovaly z jejího porušování.
Od počátku války zaznívaly výzvy, že by se obě strany měly vrátit za jednací stůl právě v minském formátu. Ukrajinský prezident ale další pokračování Minska na půdě organizace G20 odmítl.
V telemostu na Bali, kde má dvacítka světových lídrů právě summit, v úterý jednoznačně řekl: „Nedovolíme Rusku čekat, budovat své síly a pak zahájit novou sérii teroru a globální destabilizace. Nebude žádná Minsk 3, kterou Rusko poruší ihned po dohodě“.
Rusko podle něj vždy začne vyjednávat, když mu teče do bot, klidu využije ke vzpamatování a pak znovu zaútočí.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na jeho slova reagoval, že Kyjev zjevně nemá zájem jednat.
Následoval incident s výbuchem rakety v Polsku, ze kterého bylo v první chvíli obviňováno Rusko, po několika hodinách se ale objevily informace z vlády USA, že se o ruský útok patrně nejednalo. Vybuchlá raketa měla podle prvních analýz být ukrajinská, nejspíš šlo o obrannou raketu, vyslanou k likvidaci ruské střely, mířící na Ukrajinu.
Než se toto vyjasnilo, zazněly i z české politické reprezentace výzvy k aktivaci článku 5 Severoatlantické smlouvy, který řeší situaci napadení členského státu, kterému mají ostatní přijít na pomoc.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.