Ondráčka věnoval pozornost např. aféře korunových dluhopisů Andreje Babiše. „To je kauza, kterou Andrej Babiš velmi složitě vysvětluje. Zdá se, že využil díru v zákoně a to poměrně problematickým způsobem, pokud si vezmeme, že je to politik s ambicí stát se premiérem,“ podotkl host.
„Konec Andreje Babiše to není, ale je to konec toho jeho příběhu, že všichni jsou v něčem namočení a on jako miliardář to přichází čistit. Tohle prostě už neplatí. Ale pokud mu to voliči odpustí, tak ty volby vyhraje. ... Když vidím jeho tříletou kariéru ministra financí, tak se mi zdá, že někdy nic nedělá nebo to dělá dost nedůsledně,“ postěžoval si Ondráčka.
Není prý pochyb o tom, že Babišův střet zájmů je obrovský, ale on se do politiky dostal demokratickou cestou, na což nesmíme zapomínat. „Pokud ho chtějí ostatní demokratické strany porazit, tak to musí udělat nějakou pozitivní politikou. Rozhodně ho neporazí lex Babiš,“ varoval ředitel české pobočky Transparency International.
V obecné rovině konstatoval, že se přiměřeně daří bojovat s korupcí, ale pořád to není ono. Pořád neumíme řešit IT zakázky nebo zakázky pro Armádu České republiky. V případě armády sice není možné na každou zakázku vypsat výběrové řození, ale u nemalé části z nich by to mělo jít, věří Ondráčka.
Podle jeho názoru je dobře, že tu nově máme také úřad pro dohled nad financováním politických stran. „Jde tu o to, aby ty silnější politické strany nebyly o tolik silnější, že by tu vyhrávaly volby jen peníze,“ zaznělo z úst hosta.
Současně uznává, že zásah policie na Úřadu vlády v roce 2013 prozatím skončil fiaskem. Dneska to není úplně ukončená věc a justičně to nepůsobí dobře. Ale současně ty pravicové strany, které tehdy vládly – ODS, TOP 09 a Věci veřejné – to berou trochu úkorně, že byly odstaveny od moci. Ale už nenabídly žádnou vizi, se kterou by opětovně získaly důvěru občanů,“ nešetřil kritikou Ondráčka.
Je Trump oligarcha? Asi ano
Ve druhé polivině pořadu zmínil Ondráčka také amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Je Donald Trump oligarcha?“ ptal se Veselý. „V Americe asi nepoužívají tyto termíny, ale asi ano,“ odvětil ředitel české pobočky Transparency International.
V souvislosti s boháči v politice bychom prý neměli zapomínat na dvě věci. „Neplatí, že miliardář bude mít někdy dost a nebude chtít další peníze. A za druhé, je zvláštní, že i levicové smýšlející lidé volí najednou miliardáře. Tady asi vítězí ten příběh, že miliardáři to tady spraví – a to mi přijde jako velmi nedůsledná úvaha,“ kroutil hlavou host. „Posléze jsme svědky toho, že nevládne střední třída, ale opravdu jen ti nejbohatší,“ což se Ondráčkovi zdá paradoxní. „Myslím, že jde o nějaký výkyv kyvadla dějin, který se zase vrátí. Tenhle trend jednou přestane,“ věří Ondráčka
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp