Reportér serveru navštívil město Narva, které leží na hranici s Ruskem. Přestože leží v Estonsku, je zde slyšet hlavně ruština. Převládají zde totiž potomci ruských přistěhovalců, kteří se do Estonska přistěhovali za prací v sovětské éře.
Putinův poradce varoval, že Estonsko by se mělo Ruska bát
Celkem tvoří Rusové přibližně sedmadvacet procent obyvatel Estonska. Server poukazuje na nedávno pronesená slova poradce Vladimira Putina Sergeje Markova. Ten měl v rozhovoru pro švédskou televizi prohlásit, že Estonsko a Lotyšsko by se měly Ruska bát, protože utlačují ruské menšiny.
Na rozdíl od Ukrajiny se v Estonsku po rozpadu SSSR životní úroveň zlepšila
Redaktor serveru mluvil nejen o situaci ruské menšiny s náměstkem primátora Narvy Maksimem Volkovem, který je stejně jako drtivá většina Narvanů Rus. Podle Volkova v devadesátých letech byly estonské vlády hodně nacionalistické a k Rusům se chovaly ve stylu „když se vám tu nelíbí, tak jděte pryč“. Později se prý ale situace zlepšila. „Estonsku i ruské menšině pomohl vstup do Evropské unie. My jsme tady v Narvě například za evropské dotace vybudovali promenádu," uvedl.
Poukazuje i na to, že zatímco na Ukrajině se životní úroveň od rozpadu Sovětského svazu moc nezvedla, v Estonsku ano. „I nezaměstnanost je tady malá, i když výdělky nejsou ve srovnání s jinými zeměmi nic moc," poznamenal Volkov. Podle něj estonští Rusové požadují rovnoprávnost a stejné zacházení jako etničtí Estonci. Nemají důvod chtít se připojit k Rusku. Naopak mohou těžit z toho, že žijí v místech, kde se stýká Evropská unie s Euroasijským svazem, který kromě Ruska tvoří také Bělorusko a Kazachstán.
V Estonsku panuje strach z Ruska
Ředitelka Muzea okupace v hlavním estonském městě Tallinn Kadri Viiresová ale tvrdí, že Estonci a estonští Rusové vidí řadu věcí odlišně. Podle ní v Estonsku panuje strach z toho, co Rusko udělá. „Když nastane možnost, že by se mohli spojit s Ruskem nebo se stát součástí velkého Ruska, nevíme, co se stane. Jak se mnozí zachovají, přestože se jim ekonomicky v Estonsku nevede špatně," uvedla.
V Rusku je všechno mnohem lepší
Před nádražím v Narvě potkal redaktor serveru Sergeje, estonského Rusa, který o sobě tvrdil, že je zaměstnancem státní firmy, ale raději by žil o kus dál za hranicí v Rusku než v Estonsku. "V Rusku je všechno mnohem lepší. Tady estonská vláda přijímá sankce proti Rusku. Proti zemi, se kterou obchoduje a se kterou žije. Chápeš, co to je za debily?" rozčiloval se.
Podle analytika ani členství v NATO nedává velké záruky
Analytik Ahto Lobjakas z Estonského institutu pro zahraniční politiku serveru řekl, že se po letech do Estonska strach z Ruska vrátil. "Je to, jako když se po delší době vrací špatný sen, který se vám kdysi zdával. Nebo jako když víte, že se blíží něco špatného, ale nevíte přesně co. Kroky ruské vlády jsou obtížně předvídatelné. Je třeba být připraven na cokoliv," uvedl.
Podle jeho názoru členství Estonska v NATO totiž velké záruky nedává. "Nedávno tady byl vrchní velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges a přiznal, že aktivace článku 5, tedy společné obrany napadeného členského státu, trvá týdny, než začne příslušná operace. Ale kdyby se Rusko rozhodlo zaútočit, budou ruští vojáci v Tallinnu tak za dva tři dny," uvádí Lobjakas.
Podle serveru se Estonci bojí, že Moskva by provokacemi právě tady mohla testovat, zda je NATO skutečně ochotno bojovat i za malé členy, jako je Estonsko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam