Rusové v Sýrii u prostřeného stolu: Toto mají za lubem, zní z věrohodného pramene. Bez nás jste v háji, hlásí Moskva do USA

22.09.2015 12:38 | Zprávy

Analytická globální společnost Stratfor se ve své aktuální analýze věnuje ruskému vojenskému angažmá v syrské občanské válce. Tvrdí, že Rusko svoji přítomnost v Sýrii využije ve svůj prospěch při jednáních s Izraelem, Tureckem, ale v prvé řadě se Spojenými státy.

Rusové v Sýrii u prostřeného stolu: Toto mají za lubem, zní z věrohodného pramene. Bez nás jste v háji, hlásí Moskva do USA
Foto: Washington Post
Popisek: Syrský prezident Bašár Asad

Podle Stratforu si vojenskou přítomností v Sýrii Rusko ověřuje sílu svého postavení na globální scéně a rovněž hodlá tuto skutečnost využít při jednáních s dalšími velmocemi. „První na seznamu je Izrael, jehož premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odletěl do Moskvy na tříhodinové setkání s prezidentem Vladimirem Putinem. Následná společná tisková konference byla poněkud napjatá. Netanjahu tvrdil, že Sýrie a Írán se snaží otevřít na Golanských výšinách proti Izraeli druhou frontu tím, že vyzbrojují Hizballáh ruskými zbraněmi. Putin v reakci na to odmítl, že by šlo o ruské zbraně, které jsou určeny výhradně jen pro syrské vládní síly,“ píše Stratfor.

„Vztahy mezi Izraelem a Ruskem jsou dlouhodobě složité. Jeden se snaží druhému vměšovat do sféry jeho vlivu. Izrael udržuje vojenské a bezpečnostní vazby s mnoha bývalými sovětskými republikami a Rusko zase vojensky podporuje Sýrii a Írán. Na druhou stranu si dokážou v případě potřeby také vyhovět. Tři dny po zahájení války mezi Ruskem a Gruzií v roce 2008 Izrael oficiálně pozastavil všechny vojenské dodávky směřující do Gruzie. Rusko zase na oplátku po pětidenní válce mezi Izraelem a Hamasem ve stejném roce neuzavřelo očekávaný obchod se zbraněmi s Asadem, který kvůli němu cestoval do Moskvy,“ vysvětluje Stratfor.

Za pozoruhodné považuje Stratfor, že společně s premiérem Netanjahuem do Moskvy přicestovali také dva špičkoví izraelští generálové, náčelník štábu generál Gadi Eizenkot a šéf vojenského zpravodajství generál Herzl Halevi. „Je skutečně raritou, aby byli součástí státní návštěvy takto vysoce postavení generálové,“ soudí Stratfor s tím, že může jít o signál, že Izrael má zájem na uzavření dohody o vojenské koordinaci v Sýrii. „Moskva však bude žádat ústupky Izrale v oblasti Ukrajiny, kam dodává Izrael obranné systémy, cvičí ukrajinské vojáky a privátně organizuje a financuje dobrovolnické jednotky boující proti ruským separatistům.“

Celý text v angličtině je ZDE

Vedle Izraele bude dle analýzy společnosti Stratfor Rusko jistě chtít své pozice využít při jednáních s další regionální velmocí – Tureckem – které sleduje na rozdíl od jiných členů koalice bojující proti Islámskému státu další zájmy. „Turecko věří, že v Sýrii se dostanou k moci sunnité, či alespoň že získá větší vliv v severní části země. Ankara je jedním z hlavním podporovatelů syrských rebelů, zatímco Rusové podporují Asada. Ruská přítomnost ve vzdušném prostoru Sýrie Turkům komplikuje jejich plány na zřízení bezletové zóny v Sýrii,“ uvádí Stratfor a píše, že zítra se do Moskvy po izraelském premiérovi vydá také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté, a to se netýká jen Sýrie. Byl zastaven projekt výstavby plynovodu Turk Stream a Rusko se snaží přetáhnout na svoji stranu tradičního tureckého spojence Ázerbájdžán.“

Jak ovšem Stratfor uvádí, Rusko se snaží vojenskou přítomností v Sýrii především získat silnější postavení v jednání se Spojenými státy. „Cílem Moskvy je přimět Spojené státy k dalším pravidelným rozhovorům. V pátek spolu padesát minut po telefonu hovořili americký ministr obrany Ashton Carter a jeho ruský protějšek Sergej Šojgu. Šlo vůbec o první vzájemný rozhovor po více než roce. O víkendu navíc americký ministr zahraničí John Kerry dal fakticky Rusům zelenou, když řekl, že není zřejmé, kdy Asad odejde z úřadu, byť to je dlouhodobě součástí amerických plánů,“  cituje Stratfor a považuje to pro budoucí rusko-americké vztahy za pozitivní signál s dodatkem, že Moskva žádá ještě víc.

„Moskva usiluje o dohodu, jež by vyřešila budoucnost Ukrajiny. Zároveň chce, aby Západ odstoupil od sankcí. Rusko si je vědomo toho, že se tak nestane hned, ale patří to k hlavním cílům pro příští rok či dva. Kreml v posledních dnech neskrývá touhu, aby se opět prezident Obama posadil k jednacímu stolu s Putinem. Krátce spolu hovořili loni v Číně, ale jinak k prakticky žádnému delšímu setkání za poslední měsíce nedošlo. Rusko vidí jako nejbližší příležitost zasedání Valného shromáždění OSN, které se bude tento pátek konat v New Yorku,“ konstatuje Stratfor s tím, že Spojené státy zatím nedaly žádný viditelný signál, že by o něco takové samy stály. „Naopak Washington avizoval rozšíření finanční podpory Ukrajině a tlačí Evropany k udržení sankcí proti Rusku i pro příští rok. Je možné, že dojde k jednání o Sýrii, ale nemusí to znamenat, že jsou Spojené státy připraveny jednat i o dalších tématech, na kterých Moskvě záleží,“ uzavírá Stratfor. 


Předseda zahraničního výboru ruského parlamentu Alexej Puškov však tvrdí, že Spojené státy potřebují s Ruskem v Sýrii spolupracovat více, než je tomu naopak. Puškov se také na společné tiskové konferenci s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem vyjádřil v Berlíně k plánům Washingtonu, podle kterých by měl Asad odstoupit. „To vyžaduje politické řešení a cesta vpřed může být dosažena jen, pokud se na ní dohodneme společně.“ Zároveň zmínil, že by bylo iluzorní se domnívat, že by snad mohl prezident Asad ještě někdy vládnout sjednocené a mírumilovné Sýrii. Americká média v posledních dnech nevylučují, že by se americký a ruský prezident mohli sejít k jednání o budoucnosti Sýrie. Barack Obama údajně zvažuje přijetí nabídky k rusko-americkým jednáním, jak napsal minulý týden ve svém úvodníku americký deník Los Angeles Times.


K ruské vojenské přítomnosti v Sýrii se vyjádřil také zakladatel internetového serveru Neviditelný pes Ondřej Neff alias Aston. „Konfliktní strany si musí zachovat tvář a zdání čestného výsledku. Ze syrské občanské války nemůže vzejít žádný jednoznačný vítěz, na to nikdo nemá dost sil. Musí vzniknout větší počet státních útvarů, které se naučí jeden druhého respektovat a žít v kooperaci, jen takové řešení dává smysl. Jenže Rusové teď nasadili otevřeně jiný kurz. Zdá se, že usoudili, že je k tomu vhodná chvíle. Ještě před dvěma roky byl nejeden evropský předák nažhavený a povykoval s prstem na spoušti a okem upřeným na Damašek. Na podobné napínání svalů dnes není na evropském kontinentu nálada. Rusové se už jednou spálili v koloniálním dobrodružství – když prohráli válku v Afghánistánu. Jenže tenkrát byla jiná situace. Proti nim stála silná a dosud sebevědomá Amerika. Ta je dnes silná pořád, ale sebevědomí ztratila po sérii ostudných proher. Bude chtít Obama otevřít jako poutač pro volební rok novou válečnou frontu? Takže Rusové mají v Sýrii prostřený stůl a nezdá se, že by jim někdo měl sto chutí ujídat. Jen aby to jídlo nebylo moc peprné,“ píše Aston

Celý text z Neviditelného psa je ZDE


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

22:20 Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

Dosti netradiční překvapení čekalo nejen diváky, ale i pořadatele lyžařských závodů Tour de Ski. Běh…