„V minulém čtvrtletí se ceny elektřiny zvýšily o 20 %, v příštím čtvrtletí se zvýší o 40 %“" uvedl italský ministr pro ekologickou transformaci Roberto Cingolani na pondělní odborové konferenci v Janově, jak informuje zahraniční server The Local.it.
„Je třeba to říci. Těmto věcem musíme čelit. Děje se to proto, že roste cena plynu na mezinárodní úrovni a také proto, že roste cena CO2,“ dodal Cingolani. Podobná očekávání mají analytici energetického sektoru všude po Evropě, přičemž ceny již o desítky procent stouply v minulém čtvrtletí.
Zvýšení v posledním čtvrtletí znamenalo, že se ceny v Itálii od 1. července vyšplhaly přibližně o 20 % pro průmyslové odběratele a domácnostem se prodražily účty o 10 %. Podle italského energetického regulačního úřadu Arera vzrostly také maloobchodní náklady na elektřinu od 1. července o 9,9 % a na plyn dokonce o 15,3 %.
Původně mělo být zvýšení cen ještě vyšší, ale vláda se velkou finanční injekcí v řádu miliard eur pokusila růst zastavit na hranici 10 %. Zastavení dalšího růstu nyní italská vláda řeší, ale vhledem k obrovským nákladům již není další státní zásah zaručen.
„Pokud by se potvrdilo zvýšení v takovém rozsahu, bylo by to pro rodiny a podniky smrtící. Pro běžnou rodinu by to znamenalo zaplatit ročně navíc 247 eur (cca 6000 kč),“ uvedl Marco Vignola, vedoucí oddělení energetiky v Národní unii spotřebitelů.
Vignola vyzval vládu, aby „okamžitě zjednala nápravu“, a uvedl, že „takové astronomické zvýšení by bylo vážnou ranou pro hospodářské oživení, zvýšilo by náklady podniků a těžce by zatížilo kapsy rodin, což by mělo škodlivé účinky na opětovné nastartování spotřeby po covidovém hospodářském poklesu“.
Italové nyní platí jedny z nejvyšších cen elektřiny v Evropě, podle deníku Corriere della Sera činí průměrná cena 145 euro (3680 kč) za jednu megawatthodinu. Podle údajů Eurostatu měla Itálie na konci roku 2020 šesté nejvyšší ceny elektřiny pro domácnosti v Evropské unii po Německu, Dánsku, Belgii, Irsku, Rakousku a Španělsku.
V České republice došlo za poslední rok také k více než dvojnásobnému zdražení cen elektřiny. Nyní stojí jedna megawatthodina 2600 korun, zatímco v loňském listopadu to bylo pouhých 1100 korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.