Studentka Elin Erssonová zůstala v letadle stát, aby tak znemožnila jeho odlet. Palubní personál nebyl schopen ji přimět k tomu, aby se posadila. Studentská aktivistka si letenku do letadla zakoupila poté, co se dozvěděla, že v něm má být muž, který bude deportován zpět do vlasti.
Letadlo mělo letět z Göteborgu do Istanbulu, kde měl muž přestoupit na navazující spoj do Kábulu. Studentka vytáhla mobilní telefon a začala na sociální síť vysílat živé emotivní video, na kterém v slzách vysvětluje, že muži hrozí v Afghánistánu smrt. Erssonová natáčela video po dobu 14 minut. Když se ji palubní personál pokoušel usadit, oznámila, že se neposadí, dokud muž neopustí letadlo.
Švédská aktivistka Elin Ersson
Foto: Repro Facebook
V jeden moment již dalšímu z cestujících přetekla trpělivost a pokusil se jí telefon sebrat. „Co je důležitější, váš čas, nebo lidský život,“ zeptala se ho studentka. „Toto je naprosto legální a nedopustila jsem se žádného zločinu,“ prohlašovala.
Nakonec byl Afghánec skutečně vyveden z letadla a to mohlo odletět. Deportace se tak neuskutečnila. Mladá studentka opustila letadlo také. Podle německé stanice Deutsche Welle jí nyní hrozí šest měsíců vězení za neuposlechnutí příkazu pilota letounu.
Někteří uživatelé sociální sítě Twitter mladé Švédce děkovali za statečnost. „Děkuji za tvůj postoj, kuráž, soucit a naději. Všem jsi nám poslala vzkaz, abychom stáli za tím, v co věříme a neodvraceli se od toho, co je správné,“ napsal uživatel Matt Oduor.
Ve Švédsku sílí protiimigrační nálady, což se projevuje ve změně volebních preferencí. Již zanedlouho, konkrétně 9. září, v zemi proběhnou klíčové parlamentní volby. V posledních průzkumech se mnohdy před tradičně vedoucí Sociální demokraty žene strana Švédští demokraté, která je pravicová a ostře protimiigrační. Preference obou stran se pohybují v rozmezí od 20 do 26 procent. Již dříve všechny ostatní parlamentní strany uvedly, že nepůjdou do koalice se stranou Švédští demokraté a v případě potřeby zformují třeba i širokou koalici všech ostatních stran, aby se zástupci této strany nedostali k podílu na vládě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs