Novinář, moderátor a zakladatel společnosti Datarun na sociální síti X sdílel audit digitalizace stavebního řízení. „Škody jsou masivní a náprava jen těžko možná. Takřka vše, co udělalo MMR, bylo špatně. Docházelo k porušování zákona v neuvěřitelném rozsahu. Náklady byly ve skutečnosti mnohem větší, než uváděli Piráti. Dosahovaly dvou miliard korun,“ uvedl spolu se základními zjištěními plynoucími z auditu a dodal, že je už v zásadě jen otázkou, zda Policie ČR čeká na podnět, nebo stíhání zahájí sama.
Podařilo se mi získat audit DSŘ, k němuž se snaží dostat opravdu mnoho lidí. Zvažuji jestli jej mám zveřejnit celý, ale průser je to ještě mnohem větší než jsme si mysleli. Škody jsou masivní a náprava jen těžko možná. Takřka vše, co udělalo MMR bylo špatně. Docházelo k… pic.twitter.com/d7OsxuiCE8
— Michal Půr (@michalpur) April 16, 2025
Závěry auditu ukazují na vážná pochybení Ministerstva pro místní rozvoj, které v dané době řídil Ivan Bartoš, a poukazují na systémovou nepřipravenost resortu. MMR nemělo k dispozici analytický tým, který by vývoj portálu řídil a ověřoval jeho výstupy, a zároveň nebyly obsazeny klíčové projektové role, přestože to vyžaduje vlastní metodika ministerstva. Navíc byla zcela ignorována nejvýhodnější varianta technického řešení, tedy vývoj prostřednictvím státního podniku, jako je například NAKIT.
Portál stavebníka, jehož spuštění bylo zásadní součástí digitalizace stavebního řízení, je podle závěrů auditu nefunkční. Neumožňuje činit digitální úkony, které výslovně vyžaduje stavební zákon (§ 268). Systém vznikl tzv. bodyshoppingem, tedy najímáním jednotlivých IT odborníků bez jasné specifikace požadovaných funkcionalit.
Závažné jsou rovněž legislativní nesoulady. Systémy byly spuštěny bez souhlasu Digitální a informační agentury (DIA) a bez předchozího zkušebního provozu. Audit konstatuje porušení zákona o kybernetické bezpečnosti a správního řádu, například v souvislosti se smlouvou s Českou poštou. Objeveny byly i dílčí problémy s ochranou osobních údajů, tedy s plněním požadavků GDPR.
Kritice podléhá i smluvní dokumentace. Mnohé smlouvy měly být nekonkrétní a bez jasného vymezení předmětu plnění nebo být v rozporu s interními pravidly MMR. Přesto ministerstvo často akceptovalo jejich plnění i v případě identifikovaných vad. Některé smlouvy navíc byly podepsány ještě před dokončením předepsaného interního schvalovacího procesu.
Závěrem audit upozorňuje i na podezření ze zadávání veřejných zakázek mimo zákonný rámec.
Jen na sankcích Ministerstvu pro místní rozvoj nyní hrozí miliardy korun, upozorňuje Půr. Škody také mohou být až v desítkách miliard.
Jen na sankcích MMR momentálně hrozí miliardy korun. Pokud jde o škody, tak jsou to potenciálně desítky miliard. pic.twitter.com/uctTrGFykz
— Michal Půr (@michalpur) April 16, 2025
Na ekonomické dopady loňského selhání digitalizace stavebního řízení se zaměřil také ekonom Lukáš Kovanda. Podle aktuálního šetření společnosti CEEC zaznamenalo škody z tohoto fiaska 36 % stavebních firem, přičemž průměrně přišly o 18 % svých tržeb.
Kovanda vychází z údajů Ministerstva průmyslu, podle kterých třicet největších stavebních firem v Česku dosáhlo v roce 2023 souhrnných tržeb kolem 215 miliard korun. Pokud se škody týkaly zhruba třetiny těchto firem, jednalo se o objem tržeb ve výši přibližně 77 miliard korun. Bez problémů s digitalizací by tyto tržby podle Kovandy mohly být o oněch 18 % vyšší, tedy okolo 91 miliard korun.
„Fiasko stavebního řízení tak loni české stavebnictví připravilo orientačně o čtrnáct miliard Kč, což odpovídá průměrné denní ztrátě nějakých 38 milionů Kč,“ shrnuje Kovanda.
Jaké byly loni škody z fiaska digitalizace stavebního řízení?
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) April 16, 2025
Stavební firmy tyto škody zaznamenaly v 36 % případů, průměrně kvůli nim přišly o 18 % tržeb, jak uvedly v letošním, včera zveřejněném šetření společnosti CEEC.
Kolik to je absolutně?
Třicítka největších stavebních… pic.twitter.com/cKHo21SLUP
Kvůli problémům s digitalizací stavebního řízení byl nakonec premiérem Petrem Fialou ministr Ministerstva pro místní rozvoj Bartoš v září loňského roku odvolán. To vyústilo v krizi ve vládní koalici a následný odchod Pirátů do opozice.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová