Před dnešním pokračováním jednání o sestavení vlády na úrovni předsedů stran Andreje Babiše (ANO) a Jana Hamáčka (ČSSD) provedly ParlamentníListy.cz názorovou sondu mezi zákonodárci ČSSD. Řada z nich přiznala, že neumí vysvětlit „kejkle“ s novými podmínkami, které vyjednavači ČSSD včera předložili skupině z ANO. Místopředsedové strany Jiří Zimola, Roman Onderka a Martin Netolický prý dostali na včerejší jednání „noty“ od předsedy Jana Hamáčka. „Měli babišovcům pouze oznámit podmínky, jejichž splněním ČSSD podmiňuje další jednání o vládě. Což se stalo. K ničemu dalšímu neměli mandát. S tím, že dál se to bude řešit na nejvyšší úrovni,“ konstatoval jeden ze členů poslaneckého klubu, který si nepřál zveřejnit své jméno. Dodal, že s řadovými poslanci o těch podmínkách vedení strany nejednalo, ani se jim nikdo oficiálně nenamáhal je zdůvodnit nebo vysvětlit. „Já o tom taky vím jenom to, co psali v četce,“ konstatoval poslanec s narážkou na státní tiskovou agenturu ČTK.
Podle soukromých informací jiného poslance za ČSSD, který si rovněž nepřál zveřejnit své jméno, nové požadavky přinesl předseda Hamáček po konzultaci se „šedými eminencemi strany“ europoslancem Miroslavem Pochem a exministrem informatiky Karlem Březinou. „Oba dirigenti jsou prý s Babišovou nabídkou spokojeni jen napůl. Sice se rozhodl přenechat sociální demokracii vnitro, ale sám si hodlá ponechat všechny ekonomické resorty. A s tím nemůže být spokojena zejména parta kolem Březiny, který zastupuje ve straně finanční kruhy,“ přiblížil situaci člen poslaneckého klubu ČSSD. Podle jednoho ze členů vyjednávacích týmů za ČSSD, který si rovněž přál zůstat v anonymitě, vadí nejen Březinovi a Pochemu, že Babiš nechce dát sociálním demokratům žádné ministerstvo, „na němž se rozdávají peníze“. Vzápětí upřesňuje, že tím se rozhodně nemyslí Ministerstvo práce a sociálních věcí, které mezi ministerstvy spravuje největší rozpočtovou kapitolu. Z něj ale naprostá většina peněz jde na důchody a sociální dávky. Tedy obyčejným lidem. Jenže to jsou mandatorní výdaje stanovené zákonem, takže jejich rozdělování nemůže ministr nebo náměstek nijak ovlivnit.
S Ministerstvem práce a sociálních věcí je pro sociální demokraty spojen ještě jeden problém. A tím je otázka, kdo by měl být případným ministrem. „V předsednictvu strany se diskutovala možnost požádat odboráře, aby tam vyslali nějakého svého experta. Po rozpadu odborných komisí totiž sami nemáme nikoho, kdo by dobře znal legislativu v té oblasti. A další fiasko jako s Marksovou Tominovou, která za čtyři roky nedokázala zrušit, ani změnit téměř nic z Drábkovy antisociální reformy, si strana už nemůže dovolit,“ konstatoval poslanec. Formálně je stranickým garantem „sociálna“ bývalý předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák. V minulosti byl členem sněmovního výboru pro sociální věci a v březnu opět nastoupil do Sněmovny na místo bývalého premiéra Bohuslava Sobotky, který se vzdal poslaneckého mandátu. „Jenže ten už dal najevo, že by raději získal nějakou sněmovní funkci. Vedení prý dal na vědomí, že se necítí na správu ministerstva, které je při své práci stejně závislé na tom, kolik peněz mu laskavě na zvýšení důchodů nebo na zrušení karenční doby uvolní ministr financí,“ konstatoval Sklenákův sněmovní kolega.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Kunštek