Omezení pohybu mezi okresy spustilo ze strany veřejnosti vlnu reakcí. Od rána středočeská hejtmanka podle svých slov řeší jen řadu dílčích připomínek jednotlivých občanů. „Opatření nemohou reagovat na každou životní situaci a specifikum každé obce. Praha-východ a Praha-západ volají po tom, abychom byli s Prahou považováni za jeden okres,“ podala Pecková průběžné vyhodnocení prvního dne tvrdých omezení z hlediska opatření a kontrol, jež ode dneška platí.
Situaci již řešila i s dalšími hejtmany. „S hejtmany jsme se proto dnes bavili o tom, zda bychom neměli požadovat perimetr například 25 nebo 35 km od obce,“ řekla s tím, že nejspíše však upustí od toho, aby se pravidla opět zase významně změnila.
Zdůraznila, že nyní je třeba, aby byli lidé zodpovědní. „Myslím, že to není o tom, zda nám někdo něco přikazuje, musíme si sami uvědomit, že jde o nás. Nic jiného nás nespasí,“ zdůraznila, že z vlastní vůle musí každý omezit kontakty na minimum, jelikož situace v nemocnicích začíná být velmi vážná.
Mnoha lidem, kteří se k situaci vyjadřují v české internetové obci, přijde opatření nesmyslné. Někteří lidé totiž mají bydlení na hranici obce a musejí mnohdy cestovat například na poštu větší dálku, než kdyby jeli do jiného okresu.
„Nestojí za to požadovat pravidla nikoli na katastr obce, ale na nějaký perimetr?“ tázal se moderátor Daniel Takáč. „Od rána se o tom opravdu bavíme. Policie to ale zatím nedoporučuje. Myslím, že když půjdete jinam na poštu, kam spadáte, tak to policisté pochopí a bude to dohodou. Jde o to, nedělat párty a aby se neopakovalo to, co fungovalo u různých restaurací,“ uvedla k nečekaným problémům, které nyní lidé řeší.
„Jde o to, aby nám totálně nezkolabovalo zdravotnictví, abychom tu situaci zvládli,“ připomněla Pecková. „Je to velký problém, vyčerpanost zdravotnického personálu. Zdravotní stavy lidí jsou zavážné, trvají déle a nemůžou k nim příbuzní, začínají být nervózní. Pro zdravotníky je to psychicky náročné. S neziskovou platformou se nám podařilo zajistit psychologickou pomoc. Bude zde anonymita, věřím, že to pomůže,“ sdělila.
Nyní je podle hejtmanky velmi významné testování ve fabrikách. „V současné době je stoprocentně více výrobních podniků, které netestují. To se změní ale jedině tím, že ty firmy budou pozitivně motivovány,“ uvedla, že mnohé podniky nakažené na směně nenahlásí, aby nemuseli zaměstnanci do karantény a nemusel se zastavit provoz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab