Starosta Kraslic: Udivuje mě pokrytectví, s jakým Evropa „přistupuje“ k problému s uprchlíky

07.10.2015 12:14 | Zprávy

Konečně začínám chápat atmosféru doby před rozpadem Říše římské. Teď je to ale dotaženo k větší dokonalosti, neboť tuto vlastní sebedestrukci balíme do slovíček o humanitě a pomoci slabším, říká pro ParlamentníListy.cz Roman Kotilínek (BPP). Za vrchol uprchlické krize však považuje prohlášení Bruselu, že důsledky přílivu takovéhoto množství lidí s naprosto jinou kulturní tradicí a zcela odlišnou mentalitou je vůbec nezajímají. Rozpovídal se ale také o řadě dalších problémů, které komplikují život obyvatelům Kraslic, a zhodnotil i svůj první rok ve funkci. A nejen to…

Starosta Kraslic: Udivuje mě pokrytectví, s jakým Evropa „přistupuje“ k problému s uprchlíky
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Kraslic Roman Kotilínek

Od posledních komunálních voleb uplynul již rok. Co se za vašeho působení v Kraslicích změnilo?

Doufám, že nic – tedy k horšímu. Bylo by asi naivní si myslet, že mým příchodem se ve městě odehrají nějaké viditelné či dramatické změny. Spíše to vidím tak, že se podařilo navázat na práci minulého vedení města, daří se dotáhnout ke zdárnému konci projekty započaté v minulosti a již připravit, případně realizovat věci nové. Takže rozhodně nenastala žádná revoluce. Zkrátka pokračujeme v drobné denní práci.

Jak jste se svěřil pro naše stránky, svou kandidaturu jste vcelku dost zvažoval a nebyl jste pevně přesvědčen, zda do toho jít. Nelitujete zpětně svého rozhodnutí? Jak se vám změnil váš osobní život?

Zatím jsem zalitoval snad jen jedinkrát, ale opravdu jen malilinko. A asi jsem to možná ani nemyslel příliš vážně. Můj osobní život se snad ani nijak moc nezměnil, jen mě někteří lidé více zdraví a v okolních městech a obcích mě lidé poznávají z novin nebo reportáží lokálních televizních stanic. Takže zrovna nedávno si mi stalo, že jsem byl s přáteli v jedné nejmenované hospůdce v jednom nejmenovaném městě a paní výčepní mě obsloužila se slovy: „Vy jste starosta z Kraslic, že?“ Takže to bylo takové úsměvné.

V jaké fázi je projekt na vybudování nového stacionáře ve městě?

Pokud jde o stacionář, byly nastíněny čtyři možné varianty a začala debata o tom, kam jej vlastně umístit. Takže v současné době není jasné, kde stacionář bude.

Častým problémem bývá zajištění dostatku ubytovacích služeb pro seniory a celkově financování sociální oblasti. Jak byste hodnotil situaci v Kraslicích?

V tomto ohledu není situace v Kraslicích nijak dramatická. Ale je samozřejmě stále co zlepšovat. Hodně silně vnímáme otázku, zda a jak péči o naše seniory posílit. Mám na mysli zejména terénní pečovatelskou službu, která více odpovídá dnešnímu trendu nechávat seniory co nejdéle ve svém přirozeném domácím prostředí, nežli je vytrhovat z domova a umísťovat do nového prostředí. Zabýváme se spíše myšlenkou, jak dostat veškerou péči s patřičným komfortem a zázemím do nových prostor a pod „jednu střechu“.

Jak jste se vyjádřil po volbách, Kraslice se budou velice brzy potýkat s nedostatkem lékařů a zachováním lékařské péče. Jak se snažíte tyto hrozby odvrátit? Neuvažujete například přistoupit na nabídku a odkoupit polikliniku, kterou provozují ve městě soukromí lékaři?

Zatím nikdo z našich lékařů neřekl: od prvního neordinuji. Předpokládám tedy, že současní lékaři patrně zatím končit nehodlají. Problém získání nových doktorů sice máme, byť asi není úplně akutní. Na „venkovské“ poměry máme zdravotní péči na Kraslicku poměrně dost komfortní. Nechuť lékařů působit v pohraničí či jiných méně atraktivních lokalitách je problém celostátní, který vyžaduje koncepční řešení. Už například při vzdělávání. Tady je míč na straně státu. Já řešení vidím v zavedení umístěnek. Každý student, když nastoupí na lékařskou fakultu, nechť dostane na vybranou: buď studium zdarma a pak musí počítat s tím, že po dokončení studia bude vyslán tam, kde ho bude třeba, a tam si „odkroutí“ určenou dobu, anebo bude platit školné a pak si po studiu může dělat, co chce. Ale přijde mi naprosto scestné, když lékař vystuduje za peníze daňových poplatníků a pak chce sedět jen ve fakultní nemocnici ve velkém městě nebo odejde do zahraničí. A vložené prostředky tudíž společnosti ve své práci nevrátí. I v pohraničí totiž žijí lidé, kteří lékaře potřebují, a hlavně lidé, jež také platí daně. Nechápu proto, proč by tedy neměli mít právo na stejný komfort a na stejné služby.

Podle vás také Kraslice nedostatečně využívaly turistický potenciál. Jak se to budete snažit napravit? Přece jen by to pomohlo snížit i nezaměstnanost, která je ve městě alarmující.

Ano, tyto kroky ke zvýšení atraktivity a využití turistického potenciálu postupně nabíhají. Například tím, že nastavujeme režim ve výměně informací o společenském a kulturním dění a propagaci těchto akcí na našich stránkách. Podobná výměna informací by se měla daleko intenzivněji rozběhnout také se sousedy z přeshraničního města Klingenthal, která sice již probíhala, ale spíše jen nahodile. Velmi se také ve Svazku měst a obcí Kraslicka zabýváme oživením projektu cyklotrasy z Kraslic do Sokolova s naučnými zastaveními podél řeky Svatavy. Cyklotrasa by se mohla napojit na páteřní cyklotrasu z Chebu do Karlových Varů. Na německé straně by se mohla napojit na zdejší „bikeresort“. Studie proveditelnosti byla již vytvořena před deseti lety, ale na realizaci nikdy nedošlo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi „vybrabčili“ vánoční čokoládu. Německé pohraničí zírá

4:44 Češi „vybrabčili“ vánoční čokoládu. Německé pohraničí zírá

Za poloprázdné regály v příhraničních oblastech Bavorska s Českem mohou doslova nájezdy na německé s…