V posledních týdnech hýbe veřejností téma hmyzu. Tento živočišný druh je totiž některými skupinami, a zvláště na evropské úrovni, prosazován coby nová součást lidského jídelníčku.
ParlamentníListy.cz pátraly po kořenech tohoto „trendu.“ Zajímalo nás, o jaké směrnice se hmyzí problematika opírá, kde se tato záležitost vlastně vzala a kdo ji nejvíc prosazuje.
Moučný červ, saranče, cvrček
V dokumentech veřejně přístupných na internetu jsme se dočetli mnoho zajímavých informací.
„Od 1. 1. 2018 je v EU použitelné nařízení Evropského parlamentu a Rady o nových potravinách, které jasně definuje hmyz a výrobky z hmyzu jako novou potravinu,“ píše se na stránkách eagri.cz (webu Ministerstva zemědělství).
„Každý druh hmyzu musí projít schvalovacím procesem a hodnocení bezpečnosti podle tohoto nařízení před tím, než je uveden na trh. Nařízení (EU) č. 2015/2283, které s účinností od 1. 1. 2018 zrušilo a nahradilo nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 258/97, stanovuje, že se vztahuje na celá těla živočichů včetně celého hmyzu.
Na českém trhu lze najít např. chléb a proteinové tyčinky s obsahem cvrččí moučky, cvrčky v čokoládě, těstoviny s hmyzem a další produkty,“ píše se na webu zaměřeném na potravinářství.
V několika dalších odstavcích je potom podrobně rozepsáno, jaké druhy hmyzu, v jaké úpravě a na co mají být použity: „Larva potemníka moučného, tzv. moučného červa je prvním hmyzem, který prošel schvalovacím procesem a byl schválen prováděcím nařízením Komise EU ze dne 1. června 2021. Povolení se vztahuje na celé, tepelně sušené moučné červy, buď celé (spařené, v troubě sušené larvy), nebo ve formě prášku (spařené, v troubě sušené a namleté larvy). K lidské spotřebě jsou určeni celí mouční červi a žádné části se neodstraňují. Kategorie potravin, do nichž mohou být přidávány, jsou proteinové výrobky, sušenky, pokrmy na bázi luštěnin, výrobky na bázi těstovin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Andrea Novotná
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.