Dostal se mi do ruky dokument, jímž slovenský Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) rozhodl o „blokování škodlivé aktivity“, jmenovitě provoz serveru Infovojna na všech jeho doménách. Jde tedy o akt úřední cenzury, jakou mnozí ještě dobře pamatujeme z období, kdy podobné kroky podnikal Federální úřad pro tisk a informace, spolu s ním česká i slovenská odnož této instituce, a to vše samozřejmě za metodické pomoci a dohledu příslušné správy Státní bezpečnosti. Z doby krátce po srpnu 1968 si vybavíme postupně likvidované nežádoucí časopisy jako (abecedně) Divoké víno, Host do domu, Literární noviny (také v přejmenovaných názvech Literární listy a Listy), Plamen, Politika, dokonce Pop Music Expres, dále Reportér, Sešity pro mladou literaturu, studentský Spiritus Expres, Tvář a bezpočet dalších. Na tyto „revoluční“ tradice nyní navazují úřady nejen u nás (cca 30 zakázaných webů od 25. 2. 2022), ale jak z dokumentu vidno, i na Slovensku.
reklama
Oné „škodlivé aktivity“ se měl dopouštět portál Infovojna. Je to už čtvrtý zakázaný web v SR. Předcházely mu Hlavné správy, Armádny magazín a Hlavný denník. Vypínání webů rukou NBÚ umožnil zákon, který vstoupil v platnost 26. února 2022. Stojí v něm, že „NBÚ může z vlastní iniciativy rozhodnout o blokování škodlivého obsahu a aktivit. Rozhodnutí je přezkoumatelné soudem, ale správní žaloba nemá odkladný účinek.“ Dále čteme: „Zároveň státní orgány jsou povinny bez otálení oznamovat NBÚ škodlivý obsah a škodlivé aktivity, které zjistí při své činnosti.“
Podle tohoto zákona platí, že rozhodnutí o blokování má obsahovat především: identifikaci osoby, která provozuje infrastrukturu, na níž je blokování potřeba vykonat, dále identifikaci škodlivého obsahu anebo škodlivé aktivity, a též důvod a způsob blokování.
Vskutku poučná je definice škodlivých aktivit. Může jít o „podvodné činnosti, odcizení osobních údajů anebo citlivých údajů, závažné dezinformace a blíže nespecifikované jiné formy hybridních hrozeb.“ Je zřejmé, že takto pryžová „definice“ umožní kdykoli státním orgánům vymazat a zakázat jakýkoli informační zdroj, stačí jej prostě označit za „škodlivý“.
Když si čtete ten úřední elaborát o zákazu Infovojny, nestačíte se divit. Hned v prvních odůvodňovacích artikulech se dovíte, že listinné důkazy, které byly příčinou zákazu, jsou utajované, a tudíž se nemohou uvádět, tedy se o nich z verdiktu nic nedovíte. Jediný listinný důkaz, který je citován, říká, že Infovojna „dlouhodobě a pravidelně šíří škodlivý obsah různými metodami (nástroje propagandy) a prvky informačních operací. Tyto škodlivé aktivity nezahrnují jen nástroje dezinformací, které mají na obyvatele Slovenské republiky během vyostřené geopolitické situace a stupňující se vojenské agrese přímo za východní hranicí SR nežádoucí negativní dopad, ale i nebývalý potenciál vyhrocovat agresivní nálady ve společnosti a polarizovat ji... Tyto aktivity vnášejí do společnosti nejistotu, což podkopává legitimitu, důvěryhodnost státních institucí a demokratický řád.“ A to celé, podle odůvodnění NBÚ, prý je podepřeno faktem, že informační zdroje (patrně RT a Sputnik, ale jsou jmenovány až v citacích „škodlivých obsahů“), „jsou přímo placené ruskými aktéry, zaměřují se na manipulování veřejného mínění, které svou strukturou a úmyslně zvoleným narativem narušují mír a podněcují k válce a k válečné propagandě.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.