Svobodná Evropa: Ondřej Kundra odhalil světu, jak u nás řádí Rusko

08.09.2016 9:50 | Zprávy

Informace zveřejněné Bezpečnostní informační službou České republiky jasně dokazují, že Česko, které se na první pohled zdá být velmi poklidnou zemí, se ve skutečnosti vyskytuje ve víru rozpoutaném politickými a obchodními zájmy zemí, jako jsou Rusko či Čína. O hrozbě, která České republice hrozí, informuje Rádio Svobodná Evropa - Rádio Svoboda.

Svobodná Evropa: Ondřej Kundra odhalil světu, jak u nás řádí Rusko
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Plakát nevládní organizace Reportéři bez hranic

Pokud jde o bezpečnostní riziko, které představuje Rusko, jde zejména o jeho propagandistické snahy, jimiž se Moskva snaží vytvořit v České republice atmosféru, z níž by mohl v konečném důsledku nejvíce profitovat ruský Kreml.

Strategickým cílem těchto snah je diskreditace v očích občanů České republiky členství v Evropské unii a NATO a oslabení politických elit země natolik, aby byly více ochotné sloužit zájmům Moskvy.

Závěry studie s názvem „Mechanismy vlivu Ruska na vnitřní záležitosti České republiky“, které na svých stránkách zveřejnil think-tank Evropské hodnoty, pro Radio Svoboda okomentoval jeden z jejich tvůrců, novinář Ondřej Kundra.

Bezpečnostní informační služba ČR v nedávné době zaznamenala změnu v nejvyšších patrech své hierarchie; jejím novým ředitelem se stal Michal Koudelka. Jak to může ovlivnit bezpečnostní situaci v zemi s ohledem na rostoucí hrozby?

„To se ukáže až v následujících měsících. Pravdou ovšem je, že bývalý šef Lang se v této funkci udržel přes deset let a jisté náznaky únavy tam byly patrné. Michal Koudelka patří k mladší generaci a je znám jako člověk velmi prozápadních postojů. Navíc současným hrozbám, které představují Rusko a Čína, dobře rozumí,“ uvedl Kundra.

Mnozí čtenáři si jistě kladou otázku, proč právě Česká republika? Kde se o ni bere takový zájem?

„Těch důvodů je hned několik. Jeden je historický; už v 60. letech se vedení SSSR a KGB rozhodlo v Praze vytvořit permanentní misi, jejímž cílem bylo dohlížet a ovlivňovat politické procesy v tehdejším Československu. Mise byla velmi úspěšná a vytvořila se z ní jakási tradice. Mimoto se v Čechách ruská hrozba dlouhodobě podceňovala, a tak dostali ruští agenti více prostoru. Navíc je ČR v EU, takže odsud mohou agenti jednoduše přejíždět do ostatních evropských zemí.“

„Nejnebezpečnější metodou posilování ruského vlivu v ČR je dezinformační kampaň Ruské federace, která spočívá ve vytváření prorusky orientovaných mediálních projektů, aktivní účasti na sociálních sítích atd. Úmysl je zcela zřejmý: vytvořit ve společenosti chaos a rozdělit ji na dvě znepřátelené části. V takové situaci bude totiž pro Rusko jednodušší dosáhnout svých zájmů. Ruští agenti nacházející se na českém území se též snaží ovlivňovat ‚spřátelené‘ české politiky, mezi kterými jsou lidé s blízkými kontakty v Rusku.“

Lidé často slýchají o proruské orientaci českého prezidenta Miloše Zemana. Jak by se dalo ovšem obecně charakterizovat proputinské prostředí v ČR?

„Nejde jen o Zemana, ale i o bývalého prezidenta Klause a lidi z jeho nejbližších kruhů. V českém parlamentu jsou politici, kteří jsou velmi přátelští vůči Kremlu, a to i na dost vysokých pozicích. Jejich motivace se různí: někteří mají komunistickou minulost, druzí zase úspěšně podnikají v Rusku. Jsou ovšem i tací, kteří jsou přesvědčeni o tom, že Rusko představuje skutečnou alternativu západnímu modelu.“

Hrozbu představuje i Čína

Bezpečnostní informační služba ČR ve své nedávné zprávě varuje nejen před slovanským obrem, ale i před sousedící Čínou, jejíž „diplomatické a obchodní služby intenzivně pracují na vytvoření pročínských mechanismů s potenciálem ovlivnit českou politiku a ekonomiku“. K problému se vyjádřil politolog Ivan Preobraženskij.

„Peking v České republice spatřuje jakousi rampu pro další expanzi do Evropy. Technologicky se Česká republika, i přes svou malou rozlohu a relativně nízké HDP, řadí mezi nejvíce vyspělé země v Evropě, ve které neustále vznikají nové, moderní technologie, jež Čína potřebuje ke svému budoucímu ekonomickému růstu.“

„Technologicky se Čína neřadí mezi nejvíce rozvinuté země, a tak se potřebuje inspirovat někde jinde. Když se nad tím zamyslíte, těch možností tolik není: Spojené státy v Číně spatřují konkurenci, Japonsko nepřítele a velké evropské země se do obchodu s Čínou také zrovna nehrnou. Česká republika je proto ideálním partnerem, jelikož sama potřebuje investice; na evropské poměry není zrovna bohatou zemí, a z toho důvodu je ji snazší ovlivnit.“

„Česká republika například disponuje mnohými technologiemi v jaderné oblasti, které sama ani nepoužívá, ale může s nimi obchodovat. V současné době ta spolupráce probíhá převážně s ruskými firmami, ale stejně tak by na trh mohli vstoupit i Číňané. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

22:20 Skandál na Tour de Ski: Celý národní tým Ukrajiny zmizel. Ukázalo se kam

Dosti netradiční překvapení čekalo nejen diváky, ale i pořadatele lyžařských závodů Tour de Ski. Běh…