Tak ho zakázali, no a co? Slavný bloger a „svoboda slova“ pro lidi

04.10.2023 20:15 | Monitoring

Úspěšný a několikrát oceněný bloger Ladislav Větvička, který skončil pro nepohodlné názory na blogu iDNES.cz, se pro web Rádio Universum, kde nyní nově působí v rámci svého blogu Větva na větvi, rozhovořil o současné společnosti, v níž nyní žijeme. V ní je čím dál víc ohrožena svoboda slova a prostor nebývale dostává cenzura. Nálada ve společnosti podle něj musí být podobná té jako během listopadových událostí, aby lidé chtěli změnu.

Tak ho zakázali, no a co? Slavný bloger a „svoboda slova“ pro lidi
Foto: Facebook Ladislava Větvičky
Popisek: Ladislav Větvička

Podle Větvičky se bitva o svobodu slova odehrává na sociálních sítích, kde blokaci uživatelů považuje za cenzuru: „Jistá forma cenzury to vždy je, za každé okolnosti. Řekněme si, že v České republice jsou tři významné sociální sítě: Facebook, V kontaktě a Twitter včetně TikToku, ty můžou mít 80%, 90% pokrytí. V okamžiku, kdy vás jeden z těchto silných hráčů zablokuje, zcenzuruje, tak tady toto už by se mělo hodnotit jinak, než když vás zcenzuruje nějaká malá mediální společnost. V okamžiku, kdy vám Facebook zničí vaše kontakty budované třeba patnáct let, nemyslím teď mě, ale to se stalo spoustě společností nebo jednotlivců, tak to má úplně jiné souvislosti,“ uvádí v rozhovoru Větvička.

Cenzuru běžně vidí na Facebooku, třeba když zablokoval mnoho lidí i blogerů jen proto, že se Větvičky zastali. A dal konkrétní příklad: „Ázerbájdžán pohltil zbytky křesťanského Karabachu a dochází tam k obrovskému exodu, který mimochodem vůbec není reflektován v českých médiích. Nikoho nezajímá, že dochází opět k jisté formě genocidy arménského obyvatelstva. Když se jeden z mých přátel v diskusi pod něčím článkem zmínil, že k tomuto tématu bylo právě na mém blogu mnoho fotografií a mnoho analýz a mnoho předpovědí, jak to asi dopadne, tak byl zablokován jenom za to, že uvedl moje jméno. Takže myslím si, že není čistější forma cenzury než právě toto,“ doplnil.

V kontextu toho rozvedl své tvrzení, že naše společnost je polosvobodná. „Za posledních pět, deset let jsme naprosto bez protestů přišli o spoustu malinkých svobod. Svoboda kouření v restauraci. EET naprosto zlikvidovala třeba malinká ubytování na malých vesnicích. Je to malinká ztráta svobody, ale je. Tady to pořád je, pořád to funguje. Teď se vůbec nebavme o tom, že v době koronapodfuku nám zakazovali jezdit, překračovat hranice okresů a podobné absurdity,“ vzpomněl bloger.

„Nejedná se samozřejmě o ta obrovská omezení svobody, jak bychom si představovali třeba v 70. letech za normalizace nebo ještě dříve. Jsou to zatím jenom takové drobné věci, které ovšem bují a vypadají, že nás brzy pohltí,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…