Kerry zdůraznil, že Spojené státy stojí na straně demokraticky zvolené vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ale že „naléhají na tureckou vládu, aby udržovala nejvyšší úroveň úcty k demokratickým institucím státu a vládě práva“.
„Určitě budeme podporovat pohnání pachatelů puče ke spravedlnosti, ale stejně tak varujeme před zásahem, který by šel dále, a zdůrazňujeme důležitost udržování demokratické vlády,“ dodal Kerry. Pokud by Turecko proti pučistům postupovalo nedemokraticky, mohlo by to podle Kerryho vést až k vyloučení z NATO, jehož je Turecko členem.
Kerryho slova byla později americkým ministerstvem zahraničí lehce upravena, konkrétně se tohoto úkolu ujal jeho tiskový mluvčí John Kirby, který novinářům z Washington Post sdělil, že „NATO bude dění v Turecku pozorovat velmi pečlivě“. Stejně tak ovšem dodal, že na to, aby se mluvilo o nějakém „ohrožení tureckého členství v Alianci, je příliš brzy“.
Téma tureckého členství v NATO je opravdu velmi citlivé, což demonstruje i fakt, že se k tomu měl potřebu vyjádřit i vysoce postavený diplomat z amerického velvyslanectví v Ankaře. „Ministr zahraničí Kerry o ohrožení tureckého členství v NATO neřekl ani slovo. V jeho prohlášení není skutečně nic, co by naznačovalo, že by Turecku hrozilo vyloučení,“ zdůraznil diplomat pro Daily Sabbah.
- Původní zdroj ZDE
Mogheriniová: Když Turecko zavede trest smrti, nemůže být v EU
Obdobně ostře se na adresu Turecka vyjádřila také šéfka unijní diplomacie Mogheriniová. Ta uvedla, že Turecko nemůže počítat s přijetím do Evropské unie, pokud znovu zavede trest smrti. „Ráda bych to řekla zcela jasně… Žádná země se nemůže stát členem EU, pokud zavede trest smrti, to je zcela jasné z našeho společného práva,“ prohlásila Mogheriniová na tiskové konferenci, kde vystoupila společně s Kerrym.
Šéfka diplomacie EU tak zjevně reagovala na nedělní incident, kdy dav Erdoganových stoupenců požadoval trest smrti pro duchovního Fethullaha Gülena, který podle tureckého prezidenta stojí v pozadí puče.
Na výkřiky „Chceme trest smrti“ Erdogan údajně odpověděl: „Vaši žádost nemůžeme ignorovat. V demokracii cokoli lidé chtějí, dostanou.“ O trestu smrti bude podle něj jeho vláda jednat s opozičními stranami. „Nebudeme toto rozhodnutí odkládat. Ti, kteří se pokusili o převrat v této zemi, musejí zaplatit,“ dodal. Turecko nikoho nepopravilo od roku 1984 a nejvyšší trest byl zrušen v roce 2004 v rámci snahy Ankary o vstup do Evropské unie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam