Tak jsme se dohodli s Tureckem, že zastaví migranty. A do Evropy pořád míří tisíce lidí...

21.03.2016 20:41 | Zprávy

Minulý týden došlo k uzavření dohody mezi Tureckem a Evropskou unií o navracení migrantů z Řecka zpět na turecké území. Dohoda měla mimo jiné omezit proud migrantů přes Egejské moře. A přestože v neděli vešla v platnost, do Řecka stále přicházejí další lidé. A dokonce nadprůměrné počty. Informují Novinky.cz.

Tak jsme se dohodli s Tureckem, že zastaví migranty. A do Evropy pořád míří tisíce lidí...
Foto: topfly.cz
Popisek: Turecko

Minulý týden došlo na summitu EU k uzavření dohody mezi členskými zeměmi Unie a Tureckem, jejímž cílem je omezit počty migrantů, kteří jdou z Turecka do Řecka přes Egejské moře. Dohoda začala platit v neděli ráno; na Řecké ostrovy však přicházejí další lidé a je jich dokonce víc než dosud.

Spolu s tureckými úředníky, kteří v pondělí dorazili na ostrovy Lesbos a Chios a kteří mají za úkol pomáhat s administrativními úkony spojenými s navracením migrantů zpět do Turecka, totiž přišlo i dalších 1528 běženců, což je více než současný denní průměr.

Vzhledem k tomu, jak rychle dohoda vešla v platnost, tak na ní nejsou její jednotliví aktéři zdaleka připraveni. Podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase je nutné vyslat na řecké ostrovy „nejméně 4000 nových vyškolených lidí“. Tlumočníky, soudce, úředníky i bezpečnostní složky. A zhruba polovinu mají vyslat ostatní členské státy, ty tak však zatím neučinily.

Celý text zde

V tomto ohledu svou část dohody Turecko plní, jelikož na ostrovy již své úředníky a pohraničníky vyslalo. Ti pak budou „zpracovávat“ ty migranty, jimž bude zamítnuta žádost o azyl. Podle odhadů by se tak měli první lidé začít vracet do Turecka po 4. dubnu.

Je však nutno podotknout, že „poslední slovo“ v tom, kdo se nakonec do Turecka vrátí a kdo nikoliv, budou mít právě turečtí úředníci.

Do Řecka však přicházejí stále další lidé, kteří ale nemají kam dál jít, jelikož většina sousedních zemí uzavřela svoje hranice. Podle posledních údajů krizového štábu se tak v Řecku nachází přes 50 tisíc lidí, z nichž zhruba 13 250 nyní žije v „provizorním uprchlickém táboře Idomeni“ na hranicích s Makedonií.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

21:55 Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

Památník obětem komunismu v kanadské Ottawě, který byl dlouho plánován, bude po více než ročním odkl…