Tak to ne, Jiří. Vláda odmítla Dienstbierův návrh

11.07.2016 13:28 | Zprávy

Kabinet nepodpořil plán ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) zajistit ženám dvě pětiny míst na kandidátních listinách pro volby. Návrh obsahoval Akční plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích. Vláda ho schválila bez plánu na zavedení kvót. Stejně před rokem dopadla volební novela, která měla dvě pětiny míst na kandidátních listinách „podreprezentovanému pohlaví“ zaručit. Proti byli tehdy i dnes lidovci a ANO.

Tak to ne, Jiří. Vláda odmítla Dienstbierův návrh
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jiří Dienstbier

„Kvóty nejsou řešení, považuji povinné kvóty pro kandidátky či ve vedení privátních společností za špatné řešení,“ uvedl na Twitteru místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

Dienstbier novinářům řekl, že ho mrzí, že z plánu kvóty vypadly. Budou tak v materiálu jen ve formě doporučení. I tak ale podle ministra plán s úkoly do roku 2018 obsahuje dalších 35 opatření k vyššímu zastoupení žen ve vedení státní správy, státních a polostátních firem, škol či ve vědě. „Jsou tam i úkoly, které mají směřovat na soukromý sektor, ale v zásadě ani v jednom případě se nic nenařizuje,“ řekl Dienstbier. Počítá se i s kampaněmi, které by měly „zviditelnit ženské osobnosti“ z kultury a sportu. Měly by se uskutečnit do konce příštího roku.

Kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) se v programovém prohlášení zavázal, že bude „důsledně uplatňovat princip rovnosti žen a mužů“. Zmínil mimo jiné právě podporu vyššího zastoupení žen v rozhodovacích pozicích. Vláda pak přijala strategii rovných šancí, která čtyřicetiprocentní kvótu do voleb obsahovala.

„Ženy v současnosti tvoří 44 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva ČR. Zároveň tvoří 56 procent studujících všech vysokých škol a 61 procent jejich absolventů a absolventek. Přes výše uvedené skutečnosti zůstávají nadále výrazně podreprezentovány v rozhodovacích pozicích,“ uvedli autoři plánu.

V sedmnáctičlenné vládě jsou tři ministryně. V Parlamentu připadá ženám necelá pětina křesel, v zastupitelstvech měst a obcí 27 procent. V představenstvech firem mají 12 procent míst, ve firmách obchodovaných na burze devět procent řídicích pozic. Podle autorů tak Česko patří v EU k zemím s nejnižším podílem žen na rozhodování.

Kvóta podle autorů nemá jednu skupinu zvýhodnit, ale má zajistit rovný přístup.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

11:51 Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

Kriminalisté požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání ve…