Táta chytal puky, syn poslanec miliony pro Babiše. A navíc má Jiří Holeček několik podivuhodností kolem své kanceláře

30.09.2015 20:52 | Zprávy

Když se vysloví jméno Jiří Holeček, každému se vybaví fenomenální hokejový brankář. Na první pohled nepříliš výrazný poslanec hnutí ANO Jiří Holeček je jeho synem. Zdání ovšem klame, Holeček je jako šéf sněmovního podvýboru pro mládež a sport neobyčejně vlivným mužem. Kontroluje státní dotace směřující do českého sportu a je jakýmsi pomyslným lobbistou Andreje Babiše na poli sportovních subvencí.

Táta chytal puky, syn poslanec miliony pro Babiše. A navíc má Jiří Holeček několik podivuhodností kolem své kanceláře
Foto: ANO
Popisek: Poslanec za klub ANO Jiří Holeček

Andrej Babiš se angažuje především v prostějovském tenise, jeho Agrofert Prostějov měl vloni od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy přislíbenu nejštědřejší dotaci ze všech tenisových klubů 12,5 milionu korun. V loni na podzim Holeček kritizoval dva mocné muže českého sportu Miroslava Černoška (točícího se shodou okolností také kolem prostějovského tenisu) a vlivného právníka, lobbistu ČSSD a hlavu České unie sportu Miroslava Janstu. Oba jsou přitom úzce s Babišem delší čas propojeni, takže není vyloučeno, že Holečkovo vystoupení mohlo být jen jakési „vrtění psem“. Holeček se tak ale sám dostal pod drobnohled.

Při zkoumání jeho aktivit ParlamentníListy.cz zjistily, že Holeček má poslaneckou kancelář na pražském Břevnově na stejné adrese, kde sídlí jeho firma Green – realitní kancelář Realitní společnosti České spořitelny. Média v minulosti přitom častokrát řešila platby za poslanecké kanceláře v domech vlastněných příbuznými poslanců, pronájmy kanceláří v objektech vlastněných stranou.

V případě Jiřího Holečka je to podobné, ale trochu jinak. Nemovitost na pražském Břevnově, kde sídlí Holečkova privátní firma i poslanecká kancelář, patří akciové společnosti St.Paul Investments. Tu pak vlastní jako jediný akcionář společnost B.K.F. LTD. z Londýna. O firmě se z veřejně dostupných databází nelze moc dozvědět. Pouze to, že byla založena v roce 2000 a její účetnictví ukazuje, že je společností už nějakou dobu spící nebo neobchodující. ParlamentníListy.cz se proto Jiřího Holečka dotázaly, proč si poslaneckou kancelář otevřel zrovna v domě, kde sídlí jeho privátní firma.

„Neprovozuji kancelář v prostorách firmy, kde jsem společníkem. Prostory společnosti Green s.r.o., které jsem spolumajitelem, jsou ve druhé budově za dvorem, a to na základě řádné nájemní smlouvy. Nejsem vlastníkem budovy ani nikomu žádné prostory nepronajímám ani nepodnajímám. Za kancelář poslance platí Česká republika – kancelář Poslanecké sněmovny v Praze je to maximálně 27 tisíc korun a za tu mou je to 19 932 korun měsíčně včetně vybavení, a to přímo majiteli domu, ve které se kancelář nachází,“ uvedl Holeček.

Poslanec tedy potvrdil, že má poslaneckou kancelář v nemovitosti firmy, jejíž mateřská společnost sídlí v Londýně a už nějaký čas nevyvíjí obchodní aktivity. A v nemovitosti, kde sídlí i jeho realitní společnost pracující pro Českou spořitelnu. Více světla do této transakce ve svém vyjádření nevnesl.

Redaktor ParlamentníchListů.cz se proto pokusil místo, kde Holeček podniká i poslancuje, navštívit, aby jeho tvrzení verifikoval. Ostraha však redaktora do budovy, ve které sídlí vícero firem, jež musejí navštěvovat klienti, odmítla vpustit. Svolení ke vstupu prý musí dát majitel nemovitosti. Toho se nepodařilo dvakrát telefonicky kontaktovat, firma navíc nemá dohledatelné webové stránky ani e-mailový kontakt.

Holečkův případ není prvním sporným pěnězotokem mezi poslanci hnutí ANO. Deník Mladá fronta Dnes už v lednu 2014 napsal, že dům na brněnské adrese Jaselská 25 sdílejí čtyři poslanci z hnutí ANO – Bohuslav Chalupa, Karel Rais, Rostislav Vyzula a Martin Stropnický. Spojení kanceláří podle Chalupy prý umožňovalo efektivnější práci poslanců.

Opomněl dodat, že nemovitost patřila firmě Separa, ve které byl Chalupa před ziskem poslaneckého mandátu zaměstnán. Společnost tak díky pronájmu inkasovala poslanecké náhrady. A ne malé. Přitom díky spojeným kancelářím měli poslanci platit za pronájem v součtu méně. Jenže Poslanecká sněmovna zaplatila za nájem celkem 120 tisíc korun. Což činilo maximum, na které měli poslanci v Brně nárok. Poslanecká kancelář Jiřího Holečka je tak dalším případem, kde hnutím ANO deklarovaná transparentnost pokulhává.

Bc. Jiří Holeček je členem rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny, výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu. Od loňského ledna je předsedou podvýboru pro mládež a sport. Za dobu svého působení ve sněmovně byl spolupředkladatelem deseti novel zákonů, podle webových stránek dolní komory parlamentu podal jeden písemný pozměňovací návrh, a to k novele zákona o dani z přidané hodnoty. Podle téhož serveru vedl ve sněmovně 9 řečí.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

11:51 Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

Kriminalisté požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání ve…