Ve své výzvě Vondra konstatuje, že COVID-19 je krizí bez precedentu, jak v Bruselu, tak v EU, která zanechá dalekosáhlé sociální, ekonomické i politické následky. A že členské státy proti krizi bojují všemi dostupnými prostředky. Dále Vondra říká, že EU musí pomoci občanům členských států a dodává, že i když reakce Evropské komise byla pomalá, jsou zde známky, že Evropa se chystá poskytnout své koordinační schopnosti .
Například tím, že zajistí ochranné vybavení a zdravotnický materiál, ale také zachová společný trh. Že poskytne podporu občanům v EU z fondu na přizpůsobení se globalizaci a Evropského fondu solidarity. Že udrží finanční sektor likvidní a podpoří firmy, které následně přispějí v ekonomice, a že nechá státy přijmout efektivní opatření podle toho, jak potřebují.
EU by podle něho také měla připravit plán pro dobu po krizi. „Už teď je jasné, že pomoc EU bude nutná k znovunastartování národních ekonomik. EU musí nechat státy použít všechna monetární a fiskální opatření k podpoře obchodu, včetně snížení regulační zátěže – například snížením nároků tam, kde by splnění regulačních nároků bylo zatěžující,“ píše se v dokumentu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas