Tohle může Donaldu Trumpovi vyhrát volby. Začíná nejsledovanější část kampaně

24.09.2016 8:08 | Zprávy

Prezidentské volby v USA se blíží a v říjnu začne nejsledovanější část kampaně- předvolební debaty. Právě to prý může být velkou šancí Donalda Trumpa proti Hillary Clintonové. V televizních debatách amerických prezidentských kandidátů lidé nezkoumají znalosti kandidátů a detaily jejich programů – stejně se v tom nevyznají, jak píše dnešní Mladá fronta Dnes.

Tohle může Donaldu Trumpovi vyhrát volby. Začíná nejsledovanější část kampaně
Foto: archív autora
Popisek: Clintonová, Trump

Lidé si ověřují jejich osobnosti a chování. Vidí, jak se chovají pod tlakem a jak pohotově reagují. Hlavně však hodnotí to, jak vypadají. Více než politické postoje je přesvědčí postoj před kamerou. Vypadá kandidát důstojně a státnicky? Je rozhodný, klidný, autoritativní a důvěryhodný?

List připomíná historku z roku 1960. Tehdy v USA proběhla první televizní debata prezidentských kandidátů v historii. John Kennedy se před ní trochu opaloval na Floridě a přišel svěží, sršící zdravím a energií. Richard Nixon se zotavoval z virózy a vypadal tak špatně, že mu po přenosu telefonovala i jeho matka, která měla starost, jestli je v pořádku. Taky se nestačil večer přeholit. Tohle možná rozhodlo. Neuvěřitelná pointa je v tom, že mezi lidmi, kteří debatu poslouchali u rádií, vyhrál jednoznačně Nixon. Mluvil chytřeji a mnohem lépe.

Tohle bude nahrávat Trumpovi

Jenže už tehdy se ukázalo, že v televizi sledují diváci obraz, ne slova. A tak debatu i Bílý dům vyhrál nakonec JFK.

V roce 2000 Al Gore v první debatě při každé Bushově odpovědi hlasitě vzdychal, jak nemohl vydržet ty strojové řeči. Amerika se z toho cítila trapně: prezident by se přece neměl chovat jako dotčené dítě.

Jeho chyba: kandidáti dobře vědí, že oficiálně je účelem debat, aby v nich vysvětlili, co by dělali jako prezidenti, rozhodne však hlavně to, jestli vypadají a mluví jako prezidenti. O úspěchu nerozhodují vize, ale umění hrát, pohybovat se a také trochu showmanství. Tohle bude podle Mladé fronty Dnes nahrávat Trumpovi.

Debata o debatě může změnit vítěze

Pro diváky má televizní debata devadesát minut. Ve skutečnosti jsou to tak tři dny. Tak dlouho asi trvá debata o debatě.

Američtí novináři, kteří pokrývají volby, jsou informacemi o skutečných či domnělých přešlapech z obou táborů zaplaveni. K tomu se přidávají sociální sítě. Někdy se tak podaří během pár hodin nebo dnů opravdu udělat vítěze z toho, kdo podle většinového názoru skončil na lopatkách.

Například v roce 2000 po první debatě George Bushe s Alem Gorem.

Gore byl téměř jednoznačně prohlášen za vítěze, ale televize, nejvíce probushovská stanice Fox News, se začala zaměřovat na Gorovo vzdychání. Stala se z něj zpráva. A tak se debata, kterou Gore v reálném čase vyhrál, stala za několik dnů debatou, kterou prohrál.

Hlášky zabírají

Vítězem nemusí být zrovna ten, kdo položí svého soupeře na lopatky silou argumentů a utluče ho fakty. Televizní debaty jsou jako krasobruslení – záleží na celkovém „uměleckém“ dojmu. V televizi více než myšlenky zabírají hlášky a gesta.

Roku 2004 při první debatě s Kerrym měl Bush často výraz nervózního školáka. A to bylo jediné, na co se pak v hodnocení debata scukla: vyplašená mimika, ne myšlenky. Žádný Irák, žádné vize, jen zděšená tvář.

V pokračování se to obrátilo. John Kerry tehdy hovořil o tom, že Bush má jakousi malou dřevařskou firmu a nikdo tenkrát vlastně nepochopil, co tím chtěl říct. Kožený Bush reagoval nečekaně vtipně: „Cože? Já že mám dřevařskou firmu? To je pro mě novinka. Chcete koupit nějaké dřevo?“ Všichni se smáli, televize to vysílaly a Bush se chytil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico odhalil, co Zelenskyj říkal mezi čtyřma očima. Pravda o míru

11:43 Fico odhalil, co Zelenskyj říkal mezi čtyřma očima. Pravda o míru

Předseda vlády Slovenska Robert Fico (Smer-SD) a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj se během čtv…