V Sovětském svazu se zbraně vyráběly ve velkém. I v mírových časech vyrobili v SSSR podle analytiků tolik tanků, že by to stačilo na obměnu britského a francouzského tankového parku. Podniky vyrábějící různé zbraně byly rozmístěné po celém území SSSR. A právě to se po rozpadu sovětského impéria ukázalo jako nemalý problém.
„Po okupaci Krymu v roce 2014 však nastala pro ruskou armádu malá katastrofa,“ napsal server iDNES.cz s tím, že v Rusku, ač jde o největší zemi světa, schází dost velký suchý dok určený pro výrobu největších lodí. Jeden stojí v ukrajinském Nikolajevu, ale s tím teď Rusové počítat nemohou. „Největší současné ruské vojenské plavidlo, letadlová loď Admiral Kuzněcov, muselo být opravováno v plovoucím doku PD-50, který koupil Sovětský svaz v 80. letech ve Švédsku. I o ten však Rusové přišli, když na něj v roce 2018 při opravě Admirala Kuzněcova spadl jeřáb, přičemž z generátorů pro čerpadla, která měla zatopený dok zachránit, někdo ukradl naftu,“ uvedl dále server.
- Další informace naleznete zde
„Celá situace je pro Rusko o to horší, že v ukrajinském Nikolajevu sídlí také továrna Zorja-Mašprojekt, která vyrábí plynové turbíny, lodní motory, jimiž měly být vybaveny nové ruské fregaty tříd Admiral Gorškov a Admiral Grigorovič, největší námořní lodě, které v Rusku vznikly po rozpadu Sovětského svazu. Po vyhlášení ukrajinského embarga musela být výroba dalších jednotek pozastavena a Rusové museli urychleně začít vyvíjet turbíny vlastní,“ lze se také dočíst.
Další problém má Ruská federace s výrobou tanků. Moderní závod na výrobu těžkých obrněnců stál za sovětských časů v ukrajinském Charkově, jenže ten se po rozpadu SSSR ocitl za ruskými hranicemi. Rusko sice má i jiné závody na výrobu tanků, ale ty nejsou tak výkonné.
Stejný problém má Rusko s výrobou největších vojenských transportních letounů. I ty se za sovětských časů vyráběly v podniku Antonov v Kyjevě. A ten po okupaci Krymu přestal s Ruskou federací spolupracovat, takže ruská armáda přišla o zdroj náhradních dílů.
I to může být jeden z důvodů k ruskému útoku na Ukrajinu, o kterém se v poslední době tolik spekuluje. Ruská armáda možná chce získat kontrolu nad ukrajinskými průmyslovými podniky, bez nichž se neobejde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.