„Demokracie není něco, co jednou spadne z nebe jako určitý dar. O tuto kulturu je třeba pečovat a bránit ji před demagogy a populisty,“ poznamenal také Halík. „Toho hlavního demagoga máme na prezidentském stolci. To je člověk, který se nestydí lhát,“ začal s kritikou Zemana.
„V řadě postkomunistických zemí populistické strany, které využívají strach z uprchlíků, tak jsou vlastně úspěšné. U nás zase tak úspěšné nebyly. Ale možná díky tomu, že hlasem těch názorů je bohužel prezident republiky. A to je velmi znepokojující. Hlavní role prezidenta je, že to má být určitý příklad, mravní příklad noblesy chování, směřování lidí a ne rozeštvávání,“ podotkl následně Halík.
Prezident podle něj naplnil svou zásadu, že chce být prezidentem dolních deseti milionů lidí. „To se trošičku stává. On se snaží těch deset milionů stáhnout dolů. Už je třeba, aby přišel někdo, kdo bude hlasem horních deseti milonů,“ řekl.
Na Zemanovi se podle něj dlouhodobě projevuje barbarská životospráva a zneužívání alkoholu. „Vím, co s lidmi alkohol dělá. Poměrně dlouhou dobu si udržel paměť. Začalo to devastací tělesnou, nyní už ale nemá ani pud sebezáchovy. Dále pije, dále kouří a také říká některé věci, které už jsou opravdu přes míru,“ byl velmi kritický Halík.
„Byl bych rád, kdyby byl poražen v nějakém ideovém souboji. Ale většina lidí se začíná od něj odvracet. Představa, že by člověk v takovém stavu měl ještě stát v čele státu, je morbidní,“ dodal. Podotkl však, že za Zemana se stále modlí. „Mně by nevadilo to, že nemůže chodit, ale vadí mně to, jak se chová, co říká, že táhne tu společnost na Východ,“ míní.
Video najdete ZDE.
Halík následně pohovořil o Zemanově mstivosti a o tom, že by z jeho rukou nepřijal státní vyznamenání. Nechybělo však ani téma uprchlíků. „Když přijímáme miliardy z Evropské unie, musíme také prokázat určitou solidaritu. Lidé si pletou ty, kteří šíří nenávist, a ty oběti nenávisti. Nikdy jsem nebyl sluníčkář, ale my, kteří stojíme proti té hysterii proti uprchlíkům, říkáme, že je třeba rozlišovat. Jsou lidé, kteří si zasluhují podporu, a o ně se musíme rozdělit s tou Evropou. A jsou samozřejmě lidé, kteří jsou ekonomickými uprchlíky, a to je pak třeba řešit jiným způsobem,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef