Zdegenerování demokracie v Evropské unii na jednoduchou otázku "co mi dáte" je riskantní, píše se v komentáři Mladé fronty Dnes (MfD), který varuje před politickým krédem císařství: postaráme se o vás, postarejte se o nás. Důvody malé účasti voličů vidí v jejich lhostejnosti i jejich vzdalování se od evropské politiky. Jejich výběr ve volbách tak podle deníku připomínal tápání naslepo v tmách. Pokud se evropská politika nevrátí k hlavnímu evropskému tématu, jímž je svoboda, dojde ke katastrofě, obává se autor komentáře.
Lhostejnost může být i výrazem hluboké tolerance, v Česku je však podle komentáře v LN kulturní zvyklostí. Čeští voliči byli prý navíc tentokrát unaveni mnoha předchozími volbami, třeba prezidentskými nebo předčasnými sněmovními. "Přece jen, míra politické energie každého člověka není nekonečná," píše deník s poukazem, že po takřka rok trvající kauze Nagyová jsou volby do Evropského parlamentu poněkud nuda.
Komentář shrnul, co dokazuje Babišovo vítězství
"Babišovo vítězství ukazuje, že technokratický, marketingový a lehce populistický styl politiky zabírá více, než bychom čekali," podotkl také komentátor LN. Vedle vítězství ANO je podle něj v evropských volbách překvapením také "skoro vítězství" hlavní proevropské strany TOP 09 a nečekaný úspěch eurodestruktivních Svobodných, kteří se stávají silným soupeřem ODS.
Jednoho mandátu europoslance pro Svobodné si všímá také sloupek v Hospodářských novinách (HN). Petra Mach a jeho strana podle něj osvědčila vytrvalost, se kterou bez velkých peněz říká to samé, a navíc si to dokonce i myslí. Upozorňuje ale, že stát se senzací jedněch voleb je jednodušší než takový výsledek zopakovat. Zelení dál čekají na skutečného lídra, píše se v jiném komentáři HN. Podle něj šéf strany Ondřej Liška, který se po neúspěchu v evropských volbách chystá odstoupit, se zelenými za pět let nedokázal pohnout.
Před bohorovností v reakci na volby, typu že evropské volby straně nejdou a má stejně mandátů jako největší konkurenti, varoval ČSSD jiný komentář v LN. Upozorňuje, že tohoto výsledku sociální demokraté dosáhli v době, kdy je vláda s jejich účastí populární, netíží ji skandály a může rozhazovat sliby. "Stranu čeká stále drsnější konfrontace s populismem hnutí ANO i vlastními chybami," předpověděl komentátor.
Komentátorka se obává nepředvídatelnosti europarlamentu
Nepředvídatelnosti nového Evropského parlamentu se obává autorka dalšího komentáře v LN. "Loajalita evropských poslanců k národnímu hřišti v kombinaci s neustálým posilováním jejich evropských pravomocí je významnou destruktivní složkou a po těchto volbách získá na síle," píše. Stálo by tak za zvážení, zda by místo jednotné evropské politiky schválené tímto hlasovacím strojem nebylo prospěšnější některá témata řešit na národní úrovni, píše se ještě v jiném komentáři LN.
Podle něj je i po letošních volbách jasná proevropská většina v Evropském parlamentu nezpochybnitelná. "Nicméně počet voličů, kteří se nechali zlákat stranami z okraje politického spektra, by měl dotlačit instituce k nějaké když ne reformě, tak snad sebereflexi, nejen Evropského parlamentu, ale integračního projektu vůbec," vyzývá komentátor v LN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr, čtk