Podle dokumentů, které mají Lidové noviny k dispozici, je patrné, že vyšetřovatelé vědí o snaze kmotrů ovlivnit výměnu tehdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a některých policistů či státních zástupců. Odstoupivší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta tvrdí, že právě při vyšetřování kauzy Nagygate zachytili policisté zprávu o jeho plánovaném odstavení v rámci policejní reorganizace.
V této souvislosti se hovoří o prostorových odposleších v kancelářích takzvaných politických podnikatelů Ivo Rittiga a Romana Janouška, které byly povoleny v březnu roku 2012. I přestože prozatím v této linii případu nepadlo žádné obvinění, jde stále o živý případ.
„Soud vyšetřovatelům s odposlechy vyhověl, Šlachta a spol. šli k Okresnímu soudu v Ostravě připraveni. V odůvodnění bylo na základě již posbíraných informací z ‚napíchnutých‘ telefonů uvedeno několik problematických případů. Třeba rozsudek z února 2012, který zrušil rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pospíšila o odvolání kritizovaného šéfa Vrchního státního zastupitelství v Praze Vlastimila Rampuly. Odposlechy zachytily Rittiga a exnáměstka ministra vnitra Michala Moroze, jak se baví, že ‚to v pondělí převezmou, takže tam budou moci uklízet tři dny, už se o tom bavil s Liborem a ten něco vymyslí‘,“ poznamenávají Lidové noviny. Jak dodávají, převzetím bylo míněno vrchní státní zastupitelství. Liborem je myšlen Libor Grygárek, náměstek šéfa tohoto úřadu.
Noviny následně poukazují i na to, že podnikatelé se v dané době zaměřovali na Jiřího Pospíšila, který se snažil odvolat šéfa vrchního státního zastupitelství Vlastimila Rampulu. A za tři měsíce Pospíšil skutečně padl a místo Rampuly přišla Lenka Bradáčová.
„Mimochodem: žalobkyně i Pospíšil dnes ostře kritizují reorganizaci policie, kterou považují za nepřipravenou a účelovou,“ konstatují Lidové noviny.
V celé kauze se hovoří také o exnáměstkovi na ministerstvu vnitra Michalu Morozovi, blízkém spojenci kontroverzního exministra spravedlnosti Pavla Němce Petru Dimunovi či podnikateli Tomáši Hrdličkovi. Ani jednoho z mužů však prozatím policie nekontaktovala.
„Šlachta, který od začátku vyšetřuje kauzu Nagygate, dnes uvádí, že v nasbíraných informacích policie získala i poznatky o snaze zbavit ho funkce. Kvůli tomuto podezření se v uplynulých dnech mezi ‚šlachtovci‘ a vedením policie rozpoutala válka. Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan, jehož instituce případ Nagygate dozoruje, si pozval k podání vysvětlení policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Podle žalobců se plán na reorganizaci a odstavení Šlachty zrodil již před třemi lety v hlavách lidí, které Šlachtův Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vyšetřoval, a policie tak vlastně nyní plní jejich plány. Ministr vnitra Milan Chovanec reagoval sdělením, že žalobci tlačili na vedení policie, aby od reorganizace upustilo,“ konstatují Lidové noviny s tím, že šedá mocensko-ekonomická skupina podnikatelů, právníků a některých státních zástupců se podle všeho snažila již v roce 2012 nasadit své lidi na klíčové pozice ve veřejných úřadech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef