Úřad má střežit férovou hospodářskou soutěž. Sám měl zadat problematickou zakázku neblaze proslavenému podnikateli

12.06.2020 12:59 | Zprávy

Podnikatel a lobbista Tomáš Horáček, který je stíhaný za manipulace veřejných zakázek, získal opět zakázku na úklid a ostrahu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle zjištění Hospodářských novin a Aktuálně.cz ji provázely nestandardní okolnosti.

Úřad má střežit férovou hospodářskou soutěž. Sám měl zadat problematickou zakázku neblaze proslavenému podnikateli
Foto: reprofoto: vysílání ČT24
Popisek: Předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Paradoxní je, že právě antimonopolní úřad má na regulérnost veřejných tendrů dohlížet. Ostrahu a úklid svých budov, kde jsou uloženy dokumenty o miliardových sporech, v minulých letech prováděla firma spjatá s lobbistou Tomášem Horáčkem, První chráněná dílna, se kterou měla smlouva trvat z roku 2016 do konce letošního roku.

V červnu 2018 ale Horáček skončil ve vazbě a jeho firma První chráněná dílna se dostala do potíží. Ostraha antimonopolního úřadu však přešla obratem na jinou firmu opět spjatou s lobbistou Horáčkem.

Den předtím, než u soudu přistál insolvenční návrh na zadluženou První chráněnou dílnu, se Antimonopolní úřad řízený Petrem Rafajem s firmou dohodl, že přestane posílat miliony, které by zřejmě posloužily k zaplacení dluhů. Místo toho si úřad na ostrahu najal druhou Horáčkovu firmu, Sky & Facility.

Sky & Facility však získala možnost hlídat a uklízet antimonopolní úřad bez výběrového řízení podle zákona o veřejných zakázkách. Úřad to udělal tak, že zakázku rozdělil na tři menší, takže velikost ani jedné z nich nepřesáhla zákonný dvoumilionový limit, v případě jeho překročení by už pod paragrafy tendr spadal.

Celkem tedy úřad lobbistově firmě zaplatil na 2,4 milionu korun. Podobné dělení zakázek přitom paradoxně sám ÚOHS v jiných případech pokutuje. 

Aktuálně.cz a Hospodářské noviny žádaly o vyjádření samotného Horáčka, který jakoukoliv koordinaci s ÚOHS popřel. „Přihlásili jsme se do zveřejněného poptávkového řízení,“ uvedl Horáček. Redakci následně dodal i protokoly z řízení. Z těch plyne, že ve dvou případech se přihlásili další dva zájemci, v jednom jediný.

Redakce mají k dispozici dodatek smlouvy, v němž se loni ÚOHS s firmou dohodl, že smlouvu k 30. září 2019 předčasně ukončí. Obě strany v dodatku tvrdí, že ukončení smlouvy avizovala První chráněná dílna antimonopolnímu úřadu už o téměř pět měsíců dříve.

Přesto řádné výběrové řízení na další roky ÚOHS vypsal až na konci loňského července. Řádné výběrové řízení, v němž vítěz má získat smlouvu na ostrahu na dobu neurčitou v hodnotě desítek milionů korun, skončilo až nyní. Zvítězila firma Monit Plus, která za čtyři roky úklidu ÚOHS chce téměř 27 milionů korun. Horáčkovu Sky & Facility tentokrát úřad vyloučil. Nabídla podle něj příliš nízkou cenu, a tak nesplnila podmínky. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

18:45 „Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

Vy migraci podporujete, já ji nechci. Takto shrnul Tomio Okamura debatu s redaktorkou České televize…