V Brně vyvěsili rudé trenky, aby podpořili Ztohoven a demokratický dialog. Hejtman Hašek dal průchod znechucení

28.06.2016 9:57 | Zprávy

Záhada zmizelé prezidentské standarty, která byla od loňského září, kdy ji na Pražském hradě umělecká skupina Ztohoven vyměnila za obří rudé trenýrky, pohřešovaná, byla včera rozlousknuta. Umělci se přiznali, že ji rozstříhali. Mnohé, včetně prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, akce pohoršila, našli se však tací, kteří skupině vyjádřili podporu. I toto gesto ale vzbuzuje kontroverze.

V Brně vyvěsili rudé trenky, aby podpořili Ztohoven a demokratický dialog. Hejtman Hašek dal průchod znechucení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening Karta pro příštího prezidenta. Účastníci měli možnost napsat jména možných kandidátů na příštího prezidenta. Místo červené karty se ujal symbol červených trenýrek

Umělci původně tvrdili, že jim standarta ulétla neznámo kam. Včera však na svých webových stránkách oznámili, že ji rozstříhali na více než 1000 kousků, jež budou následně rozeslány stejnému počtu lidí. Každý díl státního symbolu nese poměrnou hodnotu ceny, kterou za její zmizení vyčíslili vyšetřovatelé – 35 tisíc korun.

Mnohé akce Ztohoven pobouřila. Rázně reagoval prostřednictvím Twitteru i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Počin zlodějů ze Sto hoven, kteří zničili standartu českých prezidentů, lze označit jen jedním slovem: prasárna,“ nebral si Ovčáček servítky. Později ještě doplnil, že se „skupina Sto hoven definitivně postavila na roveň nacistům, kteří první zneuctili standartu prezidenta republiky“.

Červené trenýrky nad Brnem

Zcela opačný postoj dali najevo divadelníci z brněnského divadla Husa na provázku. Skupině Ztohoven v pondělí vpodvečer vyjádřili solidaritu vyvěšením červených trenýrek na brněnském hradě Špilberku. „Česká společnost je znovu v důležité době, buď začneme různé věci zakazovat, řešit silou, anebo – což je naše představa – je budeme řešit v demokratickém dialogu,“ řekl v pondělí novinářům umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek.

Dle ČTK měli divadelníci akci s trenýrkami na Špilberku povolenou od Muzea města Brna, které hrad spravuje. Brněnský prapor při tom ponechali na stožáru. Ani to však hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD) neupokojilo. „Takto vypadá Brno pod vedením primátora Vokřála a jeho kulturního náměstka Hollana – na Špilberk jako kulturní památku a místo, kde byli vězněni či dokonce umírali vlastenci v 19. i první polovině 20. století, se věší trenýrky. A tato partička má chuť urvat po Brnu i Jihomoravský kraj. To stačilo pánové, už dost!“ vymezil se Hašek proti brněnským představitelům hnutí ANO i Žít Brno.

Případem Ztohoven se začne ve středu zabývat soud. Trojici umělců hrozí až tři roky vězení. Podle divadelníků však šlo o výstřední umělecký čin, nikoliv výtržnictví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

21:55 Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

Památník obětem komunismu v kanadské Ottawě, který byl dlouho plánován, bude po více než ročním odkl…