Jistě všichni známe americký film Vrtěti psem. A nemusí se zrovna točit válka ve filmovém studiu, aby každý tak nějak intuitivně vycítil, že vše, co se dozví z veřejného prostoru, nemusí být takové, jak se na první pohled a poslech tváří. Jubilejní dvacátý díl videoseriálu Bez řečí se věnuje právě oněm manipulacím s veřejností. Upozorňuje na osm základních taktik, jak mystifikovat lidi a odvádět pozornost jinam.
Jednotlivé strategie politické, společenské a mediální manipulace vypadají takto:
1. Strategie odvádění pozornosti
Někdy plánovaná, jindy náhodná. Nahodí se mediálně uchopitelné téma, které lehce zastíní podstatné věci. Nechci diskutovat o církevních restitucích, tak se hodí alkoholová kauza či protiromské demonstrace.
2. Vytvoření problému a následné hledání a nacházení jeho řešení
Vytvoří se umělá potřeba, pak vznikne projekt a nákladná zakázka (sKarta, Opencard, IZIP atd.). Až následně se věnuje spousta energie a peněz na jeho vysvětlování, předělávání či rušení.
3. Strategie postupného zahlcování aneb salámová metoda
Jde o postupné zvyšování naší závislosti na systému. I přes moderní komunikační technologie, … trávíme byrokratickými povinnostmi paradoxně stále více času.
http://www.youtube.com/watch?v=voAp4t8srGw
4. Strategie strašení veřejnosti aneb bu bu bu
Nejprve je potřeba lidi postrašit nejlépe u tématu, které se opravdu musí řešit. Pak lze nastavit penzijní reformu tak, aby parametry byly šité na míru zadavateli, nikoliv občanům.
5. Strategie podřizování, boj proti terorismu a za naši bezpečnost
Typická strategie pro nahlížení do našeho soukromí, omezování svobod všech kvůli odhalení … pár jedinců, na které je beztak zaměřena činnost bezpečnostních složek. Veřejnost přitakává opatřením, se kterými by normálně nesouhlasila.
6. Povzbuzení emocí na výbušné téma aneb tak jsme dali do vazby Davida Ratha
Lidé se vyřádí a uvolní v domnění, že byl nalezen viník dlouho neřešeného obecného problému.
7. Strategie „informační obezita“ aneb všichni bojujeme proti korupci
Jde o opak neposkytování informací. Efekt je ovšem naprosto totožný. Nikdo už není schopen množství informací vstřebat, natož pak pochopit a vyhodnotit.
8. Strategie rozeštvání a podněcování závisti
A pokud všechny předchozí strategie selžou, existuje jeden trumf: Postavit proti sobě jednotlivé skupiny obyvatel, např. OSVČ versus zaměstnanci.
Je neuvěřitelné, že zemi, kterou nepustoší tornáda, neničí zemětřesení, … úrodu nesežerou kobylky, netrápí ji sucho, sopky ani teroristi, téměř 70 let nezažila válku, dokáže dostat na kolena parta manipulátorů.
Všechna videa najdete na www.bankovnipoplatky.tv
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih