Ondráčka uvedl, že TI eviduje podezření nad rámec těch, která Staněk uváděl jako důvody toho, proč se Fajta rozhodl odvolat. „Možná pochybení se také netýkají jen (odvolaného ředitele) Fajta, jsou tam možné střety zájmů, které se týkají i dalších lidí,“ řekl. V dopise Ministerstvu kultury se píše, že TI nijak „nepodporuje ani naopak nezpochybňuje proběhlé personální kroky, pouze pro účely efektivního prověření hospodaření NGP upozorňuje na další možné nesrovnalosti, které by měly být prověřeny“.
Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem odvolal Staněk 18. dubna. V obou případech svůj krok zdůvodňoval hospodářskými pochybeními, u Fajta kritizoval zejména autorskou smlouvu na více než milion korun, které si tehdejší ředitel vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích. Staněk na Fajta podal dvě trestní oznámení. Fajt od začátku případná pochybení odmítá a avizoval právní kroky vůči Staňkovi, podle něj bylo jeho odvolání politickým krokem. Staněk minulý týden kvůli kritice za odvolání ohlásil rezignaci.
Podle Ondráčky „existuje několik varovných signálů, které mohou nasvědčovat porušování zákona, zejména ustanovení zákona o rozpočtových pravidlech, týkajících se například čtyř příkazních smluv uzavřených se společnostmi Individual s.r.o. a Projektové řízení s.r.o. Je patrné, že předmětné smlouvy jsou uzavírány na podobná plnění a vždy v částce do 50.000 korun, což může svědčit o snaze obcházet nejen zákon o registru smluv, ale též základní zásady zákona o zadávání veřejných zakázek, především zásadu transparentnosti,“ uvedl Ondráčka.
Podezření je podle něj podpořeno především zásadním střetem zájmů, který v daných situacích vzniká kvůli tomu, že ve společnosti Individual s.r.o. je společníkem Vladimír Mallát, ředitel ekonomicko-provozní sekce NGP, a jednatelem jeho bratr Radek Mallát. V případě společnosti Projektové řízení s.r.o. je pak společníkem a jednatelem Radek Mallát. Jejich vyjádření ČTK zjišťuje.
TI také upozorňuje na fakt, že ačkoli NGP disponuje vlastním právním oddělením, objednala si právní služby u advokátní kanceláře Koutník & Partner, které od listopadu 2017 NGP pod vedením Jiřího Fajta vyplatila z prostředků NGP přes 3,7 milionu korun. Za rok 2018 tyto vyplácené částky překročily limit pro zakázku malého rozsahu, aniž zároveň bylo možné na to aplikovat výjimku. Žádné zadávací řízení na tuto zakázku nadto nelze podle Transparency International dohledat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
Pozice ministra vnitra
Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...
Další články z rubriky
22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu
Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…
- 18:45 „Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle
- 17:55 „Rakušan cítí krev. Fialovu.“ Petr Holec si všiml
- 11:51 Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury
- 9:41 Ukrajině stop, ruskému plynu ano. „Novému Orbánovi“ z Rakouska EU neunikne, dál sílí
- 10:12 „Ukrajina už další rok nepřežije.“ A do toho Trump: Chápu Rusko