OECD České republice doporučuje uskutečnit reformu penzijního systému či zvýšit produktivitu práce v zemi. „Produktivita je to, co člověk dokáže za jeden den vytvořit, vyrobit. Pokud chcete být konkurenceschopní, mzdy by neměly růst rychleji než produktivita... Vaši pracovníci toho zkrátka musejí umět víc. Na druhé straně ale my také chceme, aby vzrostly mzdy,“ konstatoval host.
A co je tedy třeba udělat, aby na jedné straně mohly růst platy a na straně druhé produktivita práce? Jediná odpověď na tuto otázku je – mít lepší technologie a vyrábět sofistikovanější věci,“ uvedl Gurría. Automatické navyšování mezd, bez navýšení prostředků jdoucích do školství, do výzkumu, do vědy, v jakékoli zemi zadělá na velký problém, který bude třeba řešit v budoucnu. Musíme si v budoucnu umět odpovědět na otázku, zda jsme dostali dost produktů či služeb za peníze, které byly vydány.
Reformu penzí doporučuje OECD proto, aby starší české občany fatálně neohrozila chudoba. „To ale není problémem jen pro Českou republiku, to je problém všude,“ konstatoval generální tajemník. Čeští lidé často zapomínají, že český příběh je příběhem úspěchu. V průběhu jedné generace jste se změnili z centrálně plánované ekonomiky na úspěšnou tržní ekonomiku. Měli byste být pyšní na to, čeho jste dosáhli, ale máte před sebou ještě mnohé výzvy,“ uvedl host.
Svět se podle jeho názoru musí snažit v maximální možné míře rozšiřovat volný obchod a bojovat proti protekcionismu. Volný obchod je budoucnost, apeloval na diváky Gurría s tím, že cestu vpřed představuje transatlantická smlouva o volném obchodu mezi EU a USA – smlouva TTIP.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp