Vědec: Milion promořených v ČR. Jste chránění líp než se říká. A pomůže to

28.10.2020 10:42 | Zprávy

V České republice může být mnohem více těch, kdo covid prodělali. Uvedl to imunolog Vojtěch Thon v Rozstřelu na iDnes. Těch, kdo nemají příznaky, totiž podle dat vědců ze světa může být až 90 %. A imunita proti covidu podle něho nemusí končit po třech měsících. Záleží totiž, zda se člověk s virem setkává.

Vědec: Milion promořených v ČR. Jste chránění líp než se říká. A pomůže to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zřizování volebního místa drive-in

Thon právě pracuje na velké studii promořenosti koronavirem, která zkoumá covidové protilátky. Výsledky jsou prý nadějné, i když studie odstartovala až na podzim tohoto roku. Thon uvedl, že v dynamice se česká společnost začala v září chovat jinak než v prázdninových měsících. „Zjistili jsme, že se vytváří více paměťových protilátek v daleko větší dynamice, než tomu bylo o těch prázdninách,“ řekl Thon a vysvětlil, že to znamená, že si jedinci a skrze ně celá populace začíná proti covidu vytvářet aktivní imunitní obranu. Tedy, že lidská imunita dokáže reagovat i na nový virus, podobně jako na „staré“ typy koronaviru.

Rozlišil, že reakci vyvolává vir nejen v imunitě obecné, ale i specifické. „V podstatě pak ani nemusíme hovořit o pacientech, ale o člověku, který je infikován, a jeho imunitní obrana zareagovala tak adekvátně, že on všechno zvládnul a nedošlo k tomu těžkému onemocnění, jak bohužel u některých částí, procent nebo chcete-li promile, bohužel můžeme vidět.“

Doplnil, že vytvoření imunitní obrany nebude hned a nyní je potřeba se postavit krizi, aby ti, kdo jsou covidem těžce zasaženi, nepřišli o život. Ale v konečném výsledku by Češi měli být více imunní proti covidu-19.

Moderátor se pak zeptal na tři měsíce, po které je ten, kdo prodělal nemoc, dostatečně imunní, aby se nenakazil. Vědec nastínil možnost, že se jedná o delší období, ale záleží i na tom, jaká je virová dávka a jak často se člověk s virem setkává. Do toho, jaká bude imunitní odpověď na virus dle americké studie vstupují i genetické faktory. Odhadl, že imunita může být obdobná, jako u jiných virových infekcí respiračního typu, tedy těch, které zasahují dýchací cesty, tedy nikoliv celoživotní, ale dlouhodobější než zmíněné tři měsíce. Napomoci by mohlo, pokud bychom se setkávali s nižší dávkou viru, která by imunitnímu systému vir připomenula. Doplnil, že o tom svědčí i data od jiných koronavirů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

21:55 Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

Památník obětem komunismu v kanadské Ottawě, který byl dlouho plánován, bude po více než ročním odkl…