Proti vyhlášení referenda se v průzkumu vyjádřilo 54 procent lidí, loni v únoru to bylo 55 procent. Pro referendum se vyslovilo 30 procent, o dva procentní body víc než v únoru. Zbytek dotázaných zvolil možnost nevím. Nesouhlas s referendem roste se vzděláním lidí a jejich životní úrovní, nejsilnější je ve skupině lidí mezi 20 a 29 roky. Souhlas s referendem se naproti tomu zvyšuje zároveň s věkem dotázaných.
V případném referendu o odchodu z EU by v prosinci bylo pro 21 procent lidí v Česku, proti 45 procent. Další by se nezúčastnili nebo nevědí, jak by hlasovali. Loni v únoru pro opuštění Unie byla pětina dotázaných, proti 51 procent.
Na důsledky odchodu Británie z EU se názory českých občanů v průběhu loňska významně neměnily, podotkli autoři průzkumu. V prosinci nepříznivý dopad na Británii očekávalo 35 procent lidí, na Česko 36 procent a na EU jako celek 47 procent. Příznivý vliv od brexitu čekalo pro Británii 19 procent účastníků průzkumu, pro EU a ČR shodně pět procent. Kolem 30 procent lidí u Británie, EU i ČR odpovědělo, že dopady budou mezi příznivými a nepříznivými „tak napůl“.
Vinu za to, že se Británie a EU zatím nedohodly na podmínkách odchodu, čeští občané v prosinci nejčastěji připisovali oběma vyjednávajícím stranám. „Pokud ale lidé vinu spatřují na straně někoho z nich, pak častěji u představitelů Velké Británie,“ uvedlo CVVM. V průzkumu mezi 30. listopadem a 11. prosincem odpovídalo 1 034 lidí ve věku od 15 let.
Odchod z EU si Britové odhlasovali v referendu v červnu 2016. Termín byl stanoven na 29. března 2019. Po třech odkladech se posunul na konec letošního ledna. Britský parlament nyní jedná o prováděcím zákonu k už vyjednané brexitové dohodě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk