Většina lidí v Česku nadále nechce referendum o odchodu z EU

10.01.2020 13:08 | Zprávy

Většina lidí v Česku nadále nechce referendum o odchodu země z Evropské unie, zjistil prosincový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Dopady brexitu na Británii, EU i Českou republiku Češi očekávají nejčastěji nepříznivé, příznivý vliv předpokládají nejvíc pro Británii. Výsledky průzkumu dnes CVVM poskytlo ČTK.

Většina lidí v Česku nadále nechce referendum o odchodu z EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Proti vyhlášení referenda se v průzkumu vyjádřilo 54 procent lidí, loni v únoru to bylo 55 procent. Pro referendum se vyslovilo 30 procent, o dva procentní body víc než v únoru. Zbytek dotázaných zvolil možnost nevím. Nesouhlas s referendem roste se vzděláním lidí a jejich životní úrovní, nejsilnější je ve skupině lidí mezi 20 a 29 roky. Souhlas s referendem se naproti tomu zvyšuje zároveň s věkem dotázaných.

V případném referendu o odchodu z EU by v prosinci bylo pro 21 procent lidí v Česku, proti 45 procent. Další by se nezúčastnili nebo nevědí, jak by hlasovali. Loni v únoru pro opuštění Unie byla pětina dotázaných, proti 51 procent.

Na důsledky odchodu Británie z EU se názory českých občanů v průběhu loňska významně neměnily, podotkli autoři průzkumu. V prosinci nepříznivý dopad na Británii očekávalo 35 procent lidí, na Česko 36 procent a na EU jako celek 47 procent. Příznivý vliv od brexitu čekalo pro Británii 19 procent účastníků průzkumu, pro EU a ČR shodně pět procent. Kolem 30 procent lidí u Británie, EU i ČR odpovědělo, že dopady budou mezi příznivými a nepříznivými „tak napůl“.

Vinu za to, že se Británie a EU zatím nedohodly na podmínkách odchodu, čeští občané v prosinci nejčastěji připisovali oběma vyjednávajícím stranám. „Pokud ale lidé vinu spatřují na straně někoho z nich, pak častěji u představitelů Velké Británie,“ uvedlo CVVM. V průzkumu mezi 30. listopadem a 11. prosincem odpovídalo 1 034 lidí ve věku od 15 let.

Odchod z EU si Britové odhlasovali v referendu v červnu 2016. Termín byl stanoven na 29. března 2019. Po třech odkladech se posunul na konec letošního ledna. Britský parlament nyní jedná o prováděcím zákonu k už vyjednané brexitové dohodě.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

21:09 Kdy přijde i do Evropy revoluce zdravého rozumu?

KOMENTÁŘ RADIMA PANENKY Na Donalda Trumpa po jeho návratu do prezidentské funkce útočí především pol…