Kolovratníka prý při první návštěvě budovy sněmovny nepříjemně překvapilo, že lidé, kteří se ve sněmovních prostorách pohybovali, chodili zamračení a navzájem se nezdravili.
Na otázku, zda bude hlasovat pro Miroslava Kalouska na post místopředsedy sněmovny, odpověděl, že Kalousek nebude jeho favoritem. Tvrdil, že dohoda ANO, ČSSD a KDU-ČSL na zvolení vedení sněmovny se týká jen postu předsedy sněmovny, kterým má být zvolen poslanec sociální demokracie Jan Hamáček a dvou postů místopředsedů - jeden připadne poslankyni ANO Jaroslavě Jermanové a jeden šéfovi lidovců Pavlovi Bělobrádkovi.
O zbylé dva posty místopředsedů se kandidáti podle Kolovratníka „poperou“. „To bude pravá demokracie, to se mi na tom líbí,“ poznamenal Kolovratník s tím, že své kandidáty na post místopředsedy sněmovny nominovaly všechny strany zastoupené ve sněmovně. Za hnutí Úsvit je to jeho předseda Tomio Okamura, za ODS Miroslava Němcová, za KSČM Vojtěch Filip a za TOP 09 Miroslav Kalousek.
Koho sám bude volit do funkce dalších dvou místopředsedů, Kolovratník neuvedl. Odmítl odpovědět na otázku, kteří kandidáti mají podporu u ostatních poslanců ANO.
Jeden z diváků se ptal na to, zda má šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka šanci získat v koalici podporu na post ministra vnitra, jak navrhl Andrej Babiš. Podle Kolovratníka je nominace Ondráčky skvělý nápad. Přestože jsou jednání teprve na začátku, Kolovratník odhaduje, že by se Ondráčka ministrem vnitra nakonec stát mohl. „Můj subjektivní názor je optimistický,“ konstatoval v této souvislosti.
Jeden z diváků upozornil na to, že pokud by se Babiš stal ministrem financí, měl by pod sebou i Finanční a analytický útvar Ministerstva financí, který může nahlížet do finančních toků soukromých firem. Proto by podle diváka bylo správné, aby byl kvůli konfliktu zájmů v takovém případě FAÚ z působnosti Ministerstva financí vyňat. Kolovratník s názorem diváka vyjádřil souhlas.
Naznačil, že by v případě, pokud by sněmovna hlasovala o zrušení lustračního zákona, pro takový postup nehlasoval. Podle něj i nyní má lustrační zákon své opodstatnění.
Na otázku, zda by připustil spolupráci s KSČM na vládní úrovni, uvedl, že stigma čtyřicetiletého vládnutí komunistické strany je stále příliš silné, a proto je proti spolupráci s KSČM na vládní úrovni. Jaký mají názor na tuto věc jeho kolegové-poslanci z hnutí ANO, neví, ale předpokládá, že ANO je mírně pravicové hnutí, že budou mít v tomto směru názor podobný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam