Vondra musí odstoupit. Za páteční razii je odpovědný, tvrdí Paroubek

13.03.2011 20:54 | Zprávy

Podle exšéfa ČSSD Jiřího Paroubka byl páteční zásah ozbrojenců v České televizi natolik závažný, že by kvůli němu měl rezignovat i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Vondra musí odstoupit. Za páteční razii je odpovědný, tvrdí Paroubek

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) sice způsob páteční akce, kdy v rámci pátrání po důležitém dokumentu do České televize vtrhli neohlášení ozbrojení vojáci, odsoudil, aby kvůli tomu rezignoval jej ale ani nenapadlo.

Více k tématu Ozbrojenci v ČT

A to je chyba. Alespoň si to myslí exšéf sociální demokracie Jiří Paroubek. "Jsem přesvědčen, že na základě dostupných informací i faktů je politická odpovědnost ministra obrany Vondry nezpochybnitelná a měl by okamžitě rezignovat na svoji vládní funkci. Není to navíc poprvé, kdy se staví do role naprosto neodpovědného funkcionáře, který je ve vládní funkci jen proto, aby pokládal věnce, stříhal pásky či pronášel přípitky. Připomínám, že v kauze ProMoPro se odpovědnosti zříká nápadně shodně jako v kauze zásahu komanda v České televizi," napsal na serveru Vaševěc.cz Paroubek.

Celou kauzu přitom přirovnává k situaci z roku 2006, kdy si coby premiér vysloužil kritiku za zásah policistů na akci CzechTek.

Sledujeme kauzu Vondra

Pátek jako CzechTek?

"Zatímco tehdy měli politici ODS naprosto jasno, kdo má nést politickou odpovědnost, ačkoliv premiér i ministr vnitra jsou od příslušného stupně velení vzdáleni minimálně ve třech stupních, v případě zásahu v České televizi, kdy ministr obrany Vondra je přímým nadřízeným náčelníka Vojenské policie, není politická odpovědnost ministra a místopředsedy ODS prý žádná. Ministr Vondra označil zásah komanda za trojnásobnou ostudu. Trojnásobně ostudné je však jak počínání, tak argumentace ministra Vondry jak v kauze komando, tak v kauze ProMoPro," vysvětlil na serveru exšéf ČSSD.

Ozbrojenci si servítky nebrali

Ozbrojení příslušníci Vojenské policie v neprůstřelných vestách a kuklách vtrhli do budovy zpravodajství České televize v pátek večer. Chtěli získat dokument redaktora Karla Rožánka, který měl souviset s odchodem bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka.

Podle mluvčího ČT Ladislava Štichy s sebou policisté odnesli trojici počítačů, desítky kazet a záznamových disků a blíže nespecifikované množství dokumentů. Zabavili prý navíc i diáře a další věci.

Česká televize na zásah reagovala podáním trestního oznámení. Vondra v jeho důsledku rozhodl o postavení trojice důstojníků mimo službu. Kromě šéfa Vojenské policie Vladimíra Ložka se mimo službu ocitli také Drahoslav Blažek a Jaroslav Kolář, kteří jsou za zásah přímo odpovědní.

Čtěte:

Šťastný je v šoku: Nepochopitelná demonstrace síly v ČT

Ozbrojenci nemohli nic najít. Dokument jsem vyhodil, říká Rožánek

ČT podává trestní oznámení. Kvůli pátečnímu zásahu ozbrojenců

K obraně před bezprávím stačí mít televizi, podotkl Sokol

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jas

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …