Podle Dějněga návrhy označující povstalecké zóny za nedílnou součást Ukrajiny neznamenají upuštění od požadavku nezávislosti, ale jde jen o komplex opatření, který vychází z druhé minské dohody podepsané 12. února 2015. „Tyto změny jsou v souladu s dohodou a odpovídají zvláštnímu statusu našich regionů, který dohoda garantuje,“ řekl vyjednávač v rozhovoru.
Zároveň řekl, že právo rozhodovat nebo něco navrhovat ohledně Krymu separatistům rozhodně nenáleží. „Pouze doplňujeme administrativní dělení Ukrajiny, které je vymezeno současným zněním ukrajinské ústavy, o jednotlivé obvody Doněcké a Luhanské oblasti,“ řekl Dějněgo jako proti argument k tomu, že by neuznané republiky formálně odmítaly ruskou anexi Krymu.
„Vystupujeme jako zástupci našich regionů, Doněcka a Luhanska,“ uvedl Aktualně.cz Dějněgo, podle něhož o tom, jestli Krym bude nebo nebude někam připojen může jednat Krym nebo Ukrajina. „V žádném případě to nemohou dělat nezúčastnění pozorovatelé,“ vyjádřil svůj názor.
Podle nejnovějších informací už dnes ale zmocněnci povstalců Denis Pušilin a Vladislav Dějněgo ve společném prohlášení zmínky o Krymu z návrhu ústavních změn odvolali. „Lidové republiky rozhodně považují Krym za součást Ruska. Nejen to: naše republiky by v ideálním případě také chtěly být součástí Ruské federace," stojí v nejnovějším prohlášení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jzd