Z Ruska přišlo vážné varování pro NATO

24.05.2016 10:38 | Zprávy

Při rozhovoru v polském rádiu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že na nadcházejícím summitu NATO ve Varšavě, který se uskuteční mezi 8. a 9. červencem, budou přijata klíčová rozhodnutí. V Rusku poslední vývoj na východní hranici NATO pečlivě sledují. „Plán Severoatlantické aliance na navýšení vojenské přítomnosti ve východní části Evropy povede jen ke zvýšení napětí na ruské hranici a ničím evropským zemím nepřispěje,“ píše ruský Tass.

Z Ruska přišlo vážné varování pro NATO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka NATO

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg připomněl, že rozhodnutí o posílení vojenské účasti ve východních státech NATO už bylo přijato. Na summitu má být již jen potvrzeno. Má se jednat o „mezinárodní síly“, jejichž cílem bude „vyslat signál, že útok na jednoho člena znamená útok na celou Alianci“.

Dle mínění prezidenta Mezinárodního centra pro geopolitickou analýzu Leonida Ivašova „je plán NATO na vyslání mnohonárodnostního vojenského kontingentu k hranicím Ruska ‚více než vážná hra‘“.

„V současné době mají ve světě Spojené státy dva hlavní konkurenty – Čínu a Evropskou unii. Tím, že Washington nutí Evropu utrácet více peněz na obranu, se ji snaží oslabit, aby mohl i nadále pokračovat v kolonizaci jejích trhů,“ míní expert.

Podle jeho slov se Washingtonu k dosažení tohoto cíle hodí i současně probíhající „islamizace Evropy“, která kontinent dále oslabuje a činí jej zranitelnějším.

Podobný názor vyjádřil i zástupce ředitele Institutu pro USA a Kanadu Ruské akademie věd Pavel Zolotarev. „Spojené státy se již dávno snaží přesvědčit Evropu, aby začala uvolňovat více prostředků na obranu,“ uvedl. Expertovi se také nezdá Stoltenbergův argument, že vyslání mnohonárodnostních sil na východ Evropy má dát případným nepřátelům signál, že napadení jednoho člena Aliance se rovná napadení Aliance celé.

„Takové ustanovení si může každý přečíst již v zakládající smlouvě NATO z roku 1949. Evidentně členové Aliance ani nebyli schopní přijít pro svou ‚expanzi na východ‘ s nějakým novým vysvětlením,“ zmínil akademik.

Ředitel Centra vojensko-politických studií MGIMO Alexej Podberezkin vidí hlavní rozdíl mezi dosavadním počínáním NATO a jeho budoucími plány v tom, že dříve se prý vysílaly vojenské kontingenty k ruské hranici jen na dobu určitou, nyní je prý Aliance ovšem připravena rozmístit jednotky ve východní Evropě dlouhodobě.

Všichni dotázaní experti se domnívají, že NATO svým plánem na rozmístění vojsk u své východní hranice nutí Rusko k tomu, aby se zamyslelo nad případnou odpovědí na takový krok.

Podle názoru Ivašova by Rusko mělo zaujmout komplexní přístup v odpovědi na bezpečnostní výzvy vznikající u jeho západní hranice. „Především je třeba aktivně pracovat na informačním poli. Na politické a diplomatické úrovni je třeba přinutit vedení NATO, aby se řídilo normami mezinárodního práva. Co se vojenské oblasti týče, bude samozřejmě třeba zvýšit vojenskou přítomnost u západních hranic Ruské federace,“ uvedl expert.

„Konkrétně by se dalo přemýšlet o umístění zbraňového systému k západním hranicím, například raketového komplexu ‚Iskander‘ a dalších těžkých zbraní,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti

4:44 Ivan Hoffman a co je nutné: Porazit cenzory i byrokraty, vzít rozum do hrsti

POHLED IVANA HOFFMANA „Vždy zde bude strach, že slovo změní svět. Současně zde vždy bude víra, že um…