Záchranáři podle firmy vzlétli vždy k akutním případům, když byli požádáni operačním střediskem. Ministerstvo tvrdí, že podle právního výkladu nemůže hradit zásahy mimo sjednanou dobu.
První problémy s uhrazením nákladů za vzlety záchranářů se podle Tučka objevily už loni v únoru. Tehdy podle něj ministerstvo žádalo vysvětlení, proč vrtulník zasahoval mimo dobu pohotovosti. Zásah se týkal dvou kojenců, jeden z nich byl popálený a druhý měl alergickou reakci. Tehdy ministerstvo náklady zaplatilo, píše server.
Celý text je ZDE.
Další případ se podle Tučka stal v prosinci v Ústí nad Labem. Záchranáři dostali žádost z operačního střediska v 6:57 a o dvě minuty později vzlétli. Pohotovost ale mají držet až od 7:00. „Bylo nahlášeno sražené dítě v bezvědomí, dispečink věděl, že už jsme připraveni na službu, tak přece nebude koukat na hodiny,“ řekl Tuček. V tomto případě ale už ministerstvo let odmítlo uhradit, uvedl server.
Stejný problém pak firma eviduje u osmi zásahů, které se v minulých měsících odehrály v Královéhradeckém kraji. Jeden z nich se týkal zástavy srdce v lokalitě Medvědín u Špindlerova Mlýna v době po skončení sněhové kalamity.
Problémy s hrazením faktur za lety mimo dobu pohotovosti potvrdili ředitelé některých krajských záchranných služeb. „My vzlétáváme v případě ohrožení života i mimo takzvanou oficiální dobu pohotovosti a ty jednotlivé lety pak dokladujeme ministerstvu,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby v Královéhradeckém kraji Jiří Mašek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam