Žádný civilista do toho nevstupoval, a Mynář už vůbec ne. Generál Tuhý hájil u Moravce policii za čínskou návštěvu

24.04.2016 13:07 | Zprávy

Policejní prezident Tomáš Tuhý v neděli usedl proti Václavu Moravcovi v České televizi a promluvil nejen o uprchlících. Ze všech sil hájil své podřízené, na které si brousí zuby pravicová opozice kvůli počínání strážců zákona během návštěvy čínského prezidenta v Praze. Za tutéž čínskou návštěvu prezident Miloš Zeman policisty vychválil. A Moravec prezidenta Zemana vzpomněl prakticky hned v první větě.

Žádný civilista do toho nevstupoval, a Mynář už vůbec ne. Generál Tuhý hájil u Moravce policii za čínskou návštěvu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní prezident Tomáš Tuhý

„Prezident země si nenechá nastoupit policisty, kteří potírají běžnou kriminalitu nebo odhalují daňové podvody, nýbrž ty, jež nejagilněji chrání akce, kterých se zúčastňuje, ať už jde o loňský 17. listopad nebo o letošní návštěvu čínského prezidenta,“ zahájil pořad Moravec.

Policejní prezident okamžitě oznámil, že nabízel rozhovor všem politickým kritikům policie, kteří kritizují její počínání během čínské návštěvy. „Policie je vždy apolitická. My jsme tady pro občany,“ zdůraznil. Jasně také řekl, že pro některé politiky stojí strážci zákona příliš nalevo, pro jiné příliš napravo, jenže tak to zkrátka není. „Policie není žádný strašák,“ doplnil.

Předložte důkazy, jinak jsou to jen slova

Pokud někdo tvrdí, že některý z politiků mluvil do práce policie více, než měl, včetně prezidenta republiky, tak by k tomu měl předložit důkazy. Bez důkazů to jsou jen slova. „Já tady vylučuji jakýkoli vnější vliv kohokoli, už vůbec není možné, aby do toho vstupoval nějaký civilista,“ konstatoval Tuhý v reakci na Moravcovu otázku, co je pravdy na tom, že v celé návštěvě čínského prezidenta hrál roli kancléř prezidenta Vratislav Mynář. „Do přijímaných bezpečnostních opatření nikdo nevstupoval,“ ubezpečoval diváky host.

Diváci by neměli zapomínat, že jen šest dní před uskutečněním návštěvy v Praze došlo k teroristickým útokům v Bruselu. Policie proto nemohla nic podcenit. A pokud se tak často vzpomínají návštěvy amerického či ruského prezidenta v Praze, podle informací prezidenta Tuhého byla bezpečnostní opatření u všech těchto návštěv srovnatelná.

Třiadvacet osob bylo omezeno na svobodě, protože zde existovalo podezření, že se dopouštěli protiprávního jednání,“ doplnil v popisu situace. Ze třiadvaceti lidí šlo o čtyři cizí státní příslušníky. Jeden z nich se pokusil odcizit tibetskou vlajku.

Generální inspekce bezpečnostních sborů prý také zřejmě prověřuje možné selhání policistů, kteří snad reagovali neadekvátně na počínání jednoho mladého muže. Ten se s policisty pustil do debaty o adekvátnosti opatření během čínské návštěvy. Tuhý ovšem také opakovaně upozornil, že to je věc Generální inspekce a on se k tomu nechce více vyjadřovat. Pokud se ukáže, že policisté pochybili, přijde trest. Na výsledek kázeňského řízení se čeká i v případě dvou policistů, kteří vyrazili na FAMU kvůli tibetské vlajce.

Kolik potřebujeme policistů?

V další části rozhovoru došlo na otázku, kolik potřebujeme policistů. Podle Tuhého bylo nejprve třeba strážcům zákona dorovnat platy, a stabilizovat tak současný policejní sbor. To se podařilo. Dalším krokem by mělo být navýšení stavů policie, ale tady prý vláda žádá, aby si policie vše obhájila. Musí ukázat, že nově vynaložené finanční prostředky budou vynaloženy efektivně.

Letos by měl počet policistů narůst o 850 lidí. Otázkou je, jak se podaří naplnit navýšení počtů policistů i v dalších letech, pokud vezmeme v potaz, že se dnes policie a armáda „přetahují“ o nejzdatnější občany. Tuhý přesto počítá s tím, že se navýší počty pracovníků v cizinecké policii. Vzhledem k migrační krizi to prezident Tuhý považuje za zásadní.

Musíme být připraveni na uprchlíky z Německa

„Policie musí být připravena na to, že se v Německu pohybuje zhruba milion uprchlíků, kteří se boudou moci volně pohybovat po Evropě, pokud získají statut mezinárodněprávní ochrany. A my na tuto situaci chceme být připraveni,“ ohlásil divákům Tuhý. Mimoto už příští pátek odjedou další tři desítky policistů do Řecka a budou pomáhat s navracením uprchlíků z EU.

Česká republika podle Tuhého od počátku zdůrazňovala, jak se postaví k uprchlíkům na našem území, a dnes to přináší ovoce. V loňském roce prý bylo na našem území zachyceno na 3 500 tranzitních uprchlíků. Letošní čísla jsou zatím výrazně nižší, ale policisté jsou podle hosta dál ve střehu.

V závěru pořadu důrazně odmítl, že by zuřila válka mezi policií a státními zastupitelstvími. Jistě existují určité neshody a vládne jisté napětí, ale podle Tuhého je toto napětí třeba tlumit udržováním korektních vztahů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Dávky

Dobrý den, pokud přijdu o práci a budu žádat o dávky, tak chápu správně, že budu muset dokládat, jaký mám majetek nejen já, ale i mý blízcí? A kdo je těmi blízkými přesně myšlen? A bude se to týkat všech žadatelů? Já třeba byl teď na pracáku poprvé za svůj život, jinak jsem pracoval a mám to v plánu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

19:56 BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

Koaliční poslanci v prosinci pozměňovacím návrhem a bez projednání experty prosadili nový trestný či…