Zeman strašně lhal, a prolhal se až na Hrad. Mám chuť dát lidem za uši. Horáček, Pithart, Tabery a Kolář rokovali, jaký by měl být příští prezident

28.10.2016 13:53 | Zprávy

REPORTÁŽ Jaký je Miloš Zeman prezident? Co vedlo k tomu, že byl zvolen na úkor Karla Schwarzenberga? A co by příští česká hlava státu měla dělat lépe? O tom v předvečer státního svátku diskutovali Petr Pithart, Petr Kolář, Erik Tabery a Michal Horáček.

Zeman strašně lhal, a prolhal se až na Hrad. Mám chuť dát lidem za uši. Horáček, Pithart, Tabery a Kolář rokovali, jaký by měl být příští prezident
Foto: Hans Štembera
Popisek: Beseda v rámci projektu Názorování. Tématem byla volba prezidenta republiky

Na úvod besedy, která se v Praze odehrála v rámci projektu Názorování, se diskutující pokoušeli určit, jaké vlastnosti a charakteristiky by měl ideální prezident naplňovat.  

„Nejsem příliš náročný,“ ujistil několik desítek přítomných bývalý velvyslanec Petr Kolář. Člověk, který zastává prezidentský úřad, by měl být dle jeho představ někdo, kdo je slušný, ctí naši ústavu, hlásí se k odkazu Tomáše Garrigua Masaryka a Václava Havla a nezpochybňuje ukotvení České republiky na Západě. Měl by také dokázat sjednocovat společnost, ale nikoliv za cenu podlézání veřejnému mínění. Kolář soudí, že prezident musí umět jít proti proudu a obhájit svůj názor, přestože na to může politicky doplácet.

„Možná by se hodilo, kdyby to byl psychiatr nebo aspoň psycholog,“ navázal bývalý diplomat s tím, že takový člověk by měl mít předpoklady pro to, umět se vcítit do společnosti a určit, proč je tak zmatená a vyděšená. „A dokázal by zmateným lidem ukázat světlo na konci tunelu. Ne je ještě více děsit a mást a dovést k panice, aby je mohl ještě lépe manipulovat,“ zdůraznil Kolář. Konkrétní jméno vhodného kandidáta na prezidentský post ale bývalý diplomat odmítl sdělit.

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery si vystačil s krátkým konstatováním: „Měl by to být člověk, který ctí pravidla a jeho celoživotní příběh říká, že tomu úkolu dostojí.“

Michal Horáček, který již oznámil úmysl kandidovat na příštího českého prezidenta, upozornil, že nemá smysl si představovat ideální charakteristiky prezidenta. Dle jeho názoru je třeba se bavit až o konkrétním kandidátovi, který se hodlá ucházet o prezidentský post. Jinak se pohybujeme jen v rovině snů.

Taktéž bývalý předseda a dlouholetý místopředseda Senátu Parlamentu České republiky Petr Pithart se odmítá bavit o ideálním kandidátovi na českého prezidenta. Podle něho totiž problém nespočívá ani v přímé volbě, proti níž vehementně bojoval, ani v osobě na Hradě. „Problém spočívá v tom, že česká veřejnost je odjakživa laxní k pravidlům a zvláště ústavě. A vždycky, pokud prezident překračoval ústavní hranice, tolerovala mu to a nikomu to nevadilo,“ kritizoval Pithart. „Jestliže je společnost laxní k ústavě, má, co si zaslouží,“ myslí si.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Štěchová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

18:45 „Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

Vy migraci podporujete, já ji nechci. Takto shrnul Tomio Okamura debatu s redaktorkou České televize…