Roman Vepřek je členem ODS a vždy podporoval vyrovnání státu s církvemi. Teď toho však podle vlastních slov lituje, protože s farností vede spor o sedm hektarů, na kterých rodina hospodaří. Půdu přitom Vepřekovi koupili od Státního pozemkového fondu v dobré víře, že jim také zůstane. Nemohli vědět, že se i na tuto půdu budou vztahovat církevní restituce. Tuto informaci měl mít k dispozici právě zmíněný úřad, ale nepředal ji. Rodina se proto rozhodla žalovat stát.
„Vzhledem k tomu, že soudní řízení může skončit až kdovíkdy, je vhodné podat žalobu na stát již nyní, z opatrnosti z důvodu možného promlčení,“ poznamenal advokát z KŠD Legal a bývalý šéf Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček, který rodinu zastupuje. Sluší se dodat, že Šťovíček vedl úřad až poté, co k transakci s pozemky došlo.
Zákon sice praví, že pozemky musejí vracet jen státní instituce, ale představitelé církví vedou skrze určovací žaloby spor také o majetky, které patří krajům, obcím či soukromým osobám. A to se panu Vepřekovi ani trochu nelíbí. Od počátku je přesvědčen, že půda soukromníkům zůstane, církve přece dostanou 59 miliard korun plus úroky za majetek, který sice byl před únorem 1948 jejich, ale už ho není možné vrátit.
„Myslel jsem, že mě trefí šlak. Přes dvacet let jsem v ODS, s restitucemi jsem souhlasil, ale nečekal jsem, že se tu budou vytvářet nové křivdy, “ řekl Vepřek. Šéfuje ODS v Rýmařově a je místopředsedou regionální buňky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp