Moderátor Daniel Takáč hned v úvodu připomněl, že podle nejnovějších zpráv docházelo k úmrtím na otravu metanolem již od května a následně se zeptal odpovědných činitelů, zda skutečně nebylo možné kontaminovaný alkohol objevit dříve.
Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas rozhořčeně popřel spekulace, že v minulých měsících selhaly kontrolní orgány, které mohly pančovaný alkohol případně objevit. „My jsme v minulých měsících provedli stovky kontrol a žádný metylalkohol jsme nenašli,“ ujišťoval hejtman vehementně.
Hejtman také odmítl úvahy, že by v Moravskoslezském kraji mohla být nad rámec ministerského zákazu zavedena totální prohibice. Po konzultaci s ministerskými právníky prý sice zjistil, že by to bylo možné, ale považoval by to za zbytečně přísné. „Tímto krokem bychom však poškodili slušné, seriózní výrobce, ale i stát, který z toho má daně,“ uvedl hejtman.
Náměstek ministra zemědělství Jiří Mach rovněž odmítl selhání prevence. Fakt, že takové množství metylalkoholu proklouzlo kontrolním orgánům do distribuční sítě, vysvětlil tak, že potravinářská inspekce vůbec kontroly na metylalkohol dělat nesmí. „Metylalkohol je průmyslová surovina, ne potravinářská, takže potravináři ho vůbec nemůžou kontrolovat,“ uvedl.
Alkoholické nápoje jsou podle něj potravinářskou inspekcí kontrolovány běžně a kontaminaci metanolem v podobném množství nezaznamenaly. „Za minulý rok jsme na metylalkohol testovali 156 vzorků, a našli jsme ho asi ve dvou vzorcích,“ uvedl náměstek ministra zemědělství. Tehdy to však podle něj byla chyba v technologickém postupu. „Teď však evidentně někdo nalil metylalkohol do láhví a prodával ho jako alkohol,“ myslí si náměstek. Takové jednání je prý jednoznačně trestným činem a jako takové má být i stíháno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav