Na tenhle film jsem si vzpomněl před dvěma lety i letos, kdy jsme se seznamovali s výsledky komunálních a senátních voleb. V roce 2012 první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek optimisticky konstatoval, že jde o úspěch jeho strany, která se usadila v regionálních strukturách, Stranu tehdy volilo 6,6% voličů, do Senátu se dostali dva topkaři. Situace se opakovala, ale do Senátu se nedostal nikdo.
Neúspěch TOP 09 není překvapením. Po parlamentních volbách 2010 se o ní jako o Věcích veřejných psalo jako o stranách na jedno použití. Véčkaři s odštěpeným LIDEM už tuto prognózu naplnili, TOP 09 k tomu spějí. Karel Schwarzenberg proto slibuje reformu. Nejdřív se ale musí kriticky vypořádat s vládním dědictvím. Politici TOP 09 měli v pravicové koaliční vládě ministerstvo zahraničí, práce a sociální věcí, zdravotnictví, kulturu a hlavně financí. Většina lidí byla přesvědčena, ž e je spravovali nekompetentně.
Samotnému Schwarzenbergovi se nepodařilo zabránit jak schismatu existence dvou státních tajemníků pro EU, tak tří zahraničních politik. Jeho prestiž utrpěla porážkou v prezidentských volbách. Ministru zdravotnictví Leošovi Hegerovi se reformní úsilí ve střetu s lékaři vymklo. Jiří Besser se s ministerstvem kultury musel rozejít a jeho nástupkyně Alena Hanáková nepotvrzovala Kalouskovo přesvědčení, že jeho strana je personálně na vysoké úrovni. Z ministerského postu se po debaklu se sociálními kartami odporoučel i Jaromír Drábek.
Samostatnou pozornost zasluhuje Miroslav Kalousek, o němž Karel Schwarzenberg řekl, že s ním strana stojí a padá. Stačí připomenout tři hříchy: špatně řídil čerpání evropských fondů, daňovými změnami uváděl podnikatele do zoufalství a nebyl schopen řádně vybírat daně. A straně nepomohlo, jak se zastával aktérů korupčních kauz. Hra na politickou kulturu se mu prostě nevyvedla. Se skandály na tom byla TOP 09 jako ostatní koaliční strany.
Tahle minulost a nízká obliba komplikuje i jeho roli hlavního mluvčího opozice, které se odvážně chopil. Média mu pro to poskytují ve srovnání s jinými politiky nebývalý prostor. Možná je to pro něho zároveň medvědí služba. Vystupuje-li i několikrát denně na obrazovce, slyšíme-li ho v rozhlase či čteme o něm v novinách, musí se opakovat, nemže být stále zdrojem nových podnětů, takže se opakuje a tím logicky omrzí.
Je legitimní otázka, jestli je reforma TOP 09 vůbec reálná, zůstanou-li Schwarzenberg a Kalousek v čele. ČSSD, ODS, KDU-ČSL a ANO už buď ke generační změně sáhly, vedení vyměnily nebo se v čele ocitla nová tvář. V TOP 09 a v KSČM se tak nestalo a volební výsledky jsou důsledkem.
Jenže v TOP 09 aby člověk osobnosti hledal lupou. Jisté naděje se Zdeňkem Tůmou a Tomášem Hudečkem se vytratily. A za nimi je kdo? A tak se zase blíží ten většinou komentátorů předvídaný černý scénář. Zlí jazykové tvrdí, že kritickým momentem bude, až úspěšnější Starostové a nezávislí se osamostatní definitivně a po nové straně se začne ohlížet poslanec s nejlepším politickým čichem František Laudát (obrázek nahoře).
Autor komentáře je sociolog.
Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.