František Mareš: XXII. Mistrovství světa ve fotbale, Katar 2022

07.02.2023 13:15 | Komerční článek

Kniha nakladatelství Olympia, kniha zastaveného času.

František Mareš: XXII. Mistrovství světa ve fotbale, Katar 2022
Foto: Archiv FM
Popisek: František Mareš, manager nakladatelství Olympia a programu: Vzděláním a sportem k sebevědomí

Za kolébku moderního fotbalu je považována Anglie. Fotbal se zde hrál již počátkem 19. století na školách v Etonu, Harrow a Rugby.

Pravidla byla kodifikována v roce 1862 a o rok později vznikl řídící orgán Football Association.

1868 se začala hrát první pravidelná dlouhodobá soutěž (1. anglická divize). První ženský klub vznikl v Londýně 1893.

Od roku 1904 řídí světový fotbal Mezinárodní fotbalová federace, která sdružuje víc jak 150 členských zemí všech kontinentů.

Těmito několika řádky je charakterizován vznik jedné z nejpopulárnějších her světa, která diváky a někdy i hráče samé přivádí k šílenství radosti z vítězství a propastnému smutku z prohry.

O tom, že proběhlo  Mistrovství světa ve fotbale v Kataru, ví kdekdo. Televize vysílala komentované zápasy, v dalších médiích  se objevovaly články a komentáře, jako návštěva vstoupil světový fotbal do rodin a chvíli pobyl až do sehraného finále…

Ale čas zastavit nelze.

Okénka televizních programů obsadily detektivky, inscenace, filmy, soutěže a jiné sporty, prostě Mistrovství světa v Kataru bylo jednou provždy odehráno.

A právě v tomto čase, který bychom mohli nazvat časem „rodícího se zapomnění“ na mistrovsví samé, je před ukončením mimořádná kniha nakladatelství Olympia, XXII. Mistrovství světa ve fotbale, Katar 2022.

Tuto knihu je možno jak obsahem, tak polygrafickým zpracováním označit za mimořádnou nejen v teritoriu sportovních publikací, ale na knižním trhu vůbec.

Sportovní knihy nakladatelství Olympia, vydávané několik desítek let, patří ke skutečné špičce, ať již se jedná o profily jednotlivých hráčů, různá mistrovství, ale jejich význam je ještě jeden:

a to v uchování okamžiků nenapodobitelné atmosféry, která je součástí jednotlivých zápasů i dané akce samé.

Pouhým otevřením knihy se tak čtenář může doslova „ vrátit v čase“ a prožít to, co již je dávno a dávno historií.

A tuto ojedinělou „magii knih“ si nese v sobě i nová kniha nakladatelství Olympia o Mistrovství světa v Kataru.

Vedle fotografií, výsledků, přehledů výkonů hráčů, tedy jakési klasiky je kniha o Kataru obohacena o nejvýznamnější události, zajímavosti i osudy hráčů během mistrovství.

Ředitel nakladatelství Olympia ing. Karel Hejna říká:

„Kniha poprvé nevychází hned po ukončení Mistrovství světa, a tak se může soustředit daleko víc na jedinečnosti kolem katarských stadionů, katarského fanouškovského zázemí, pozadí zápasů, prohlášení hráčů i zpětných vazeb.

Zkrátka po výjimečné knize o Mistrovství Evropy 2021, které se konalo úplně jinak, než jsme zvyklí, je tu další jedinečná publikace, která doslova mapuje nezvyklé prostředí arabských zemí.“ A dodává:

„Letošní mistrovství bylo jedním z nejzajímavějších, bylo plné zvratů a nečekaných akcí, kdy řada sázkařů musela být zklamána výsledky svých preferovaných týmů, které byly považovány za vítěze, ale nakonec drtivě prohrály. Katar byl zkrátka unikátní a kniha o něm je toho dokladem…“

Tedy vážený čtenáři, fotbalový fando, příznivče tohoto nádherného a snad nejrozšířenějšího sportu světa, s otevřením výše jmenované knihy nakladatelství Olympia, budeš mít kdykoli možnost znovu a znovu, a bez vstupenky,  vstoupit na Mistrovství světa v Kataru a projít se jeho v knize zastaveným časem.

A pokud se kdokoli zeptá, kdy se na tuto procházku může vydat? Zní odpověď: v druhé polovině března,

František Mareš

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O skutečných zákonech

13:57 Petr Hampl: O skutečných zákonech

Druhý pohled Petra Hampla