Bilance zboží a služeb v prosinci udržela přebytek téměř 18 mld. Kč, což je přibližně o polovinu méně než v předchozím měsíci. Celkově byly vyplaceny dividendy z přímých investic ve výši 21,9 mld. Kč stejně jako v předchozím měsíci.
Finanční účet zaregistroval odliv kapitálu ve výši 15,8 mld. Kč. Prosincové přímé zahraniční investice dosáhly téměř vyrovnaného salda. Za celý rok však v této formě přiteklo do tuzemské ekonomiky téměř 140 mld. Kč, což je stejný výsledek jako v předchozím roce. Saldo přílivu portfoliových investic dosáhlo v prosinci 223,1 mld. Kč, což bylo způsobeno především optimalizací struktury bilancí bank ke konci roku v souvislosti s odvody příspěvků do tzv. rezolučního fondu.
Za celý rok 2017 dosáhl běžný účet přebytku 63,4 mld. Kč, tedy téměř o 11,0 mld. více než v předchozím roce. V souvislosti s koncem kurzového závazku lze pozorovat trend vyššího objemu zisku, který zahraniční společnosti nevyvádí z ekonomiky a spoléhají na další posílení koruny. Tyto prostředky tak nevstupují na devizový trh a neovlivňují kurz koruny.
V důsledku toho je výsledek běžného účtu nižší, nicméně jeho efekt na posilování koruny je stále vysoký. V tomto roce očekáváme postupný pokles přebytku běžného účtu na 40 mld. Kč primárně zásluhou i nadále posilující koruny a snižování přebytku bilance zahraničního obchodu.
Kurz koruny v době zveřejnění mírně oslabil k úrovni EUR/CZK 25,40, nicméně příčinou je spíše zvýšená volatilita na trzích z posledních dní. Pro korunu bude mnohem důležitější zítřejší zveřejnění lednové inflace, která je zatížena změnami regulovaných cen a poplatků v souvislosti s novým rokem.
František Táborský
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV