Iva Ritschelová a Karolína Súkupová: Loňskému vývozu dominovala auta

01.05.2017 21:40 | Zprávy

Prosperita českého hospodářství je významně spojena se zahraničním obchodem. Vysokou míru otevřenosti naší ekonomiky ovlivňuje více faktorů – například geografická poloha nebo průmyslová tradice. Jak vypadá obchod České republiky se zahraničím?

Iva Ritschelová a Karolína Súkupová: Loňskému vývozu dominovala auta
Foto: Archiv KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman s předsedkyní Českého statistického úřadu Ivu Ritschelovou

Vzhledem ke své poloze je Česká republika významným logistickým centrem pro další pohyb zboží po kontinentě. Pro účely měření vývozní a dovozní výkonnosti české ekonomiky zpracovává Český statistický úřad příslušná data paralelně ve dvou metodikách – v přeshraničním a národním pojetí. Národní pojetí sleduje skutečný obchod se zbožím realizovaný mezi českými a zahraničními subjekty, který souvisí se změnou vlastnictví. Vycházíme z něj i v následujícím textu.

Od recese k růstu

Vstup ČR do EU byl pro český export významným impulsem a uvolnil řadu obchodních bariér. Ekonomická konjunktura let 2004–2007, kdy hospodářský růst na svém vrcholu v roce 2006 překonal 7% hranici, byla založena především na vývozu zboží. Ekonomická krize v letech 2008 a 2009 pak ale vedla k propadu v zahraniční poptávce a k nejhlubší recesi v historii samostatné České republiky. Po ukončení recese se růst vývozu obnovil a český export se každoročně zvyšoval. V roce 2010 se hodnota exportu vrátila na předkrizovou hodnotu a výrazně rostla i v roce 2011. V dalších dvou letech se pak projevila stagnace evropské ekonomiky a útlum zahraniční poptávky. Růst českého exportu zpomalil. V roce 2014 se však jeho růst oživil a hodnota exportovaného zboží v běžných cenách se meziročně zvýšila o 363 mld. korun.

Rekordní export v roce 2016

Rok 2016 se z hlediska exportní výkonnosti stal rekordním. Nominální hodnota vývozu dosáhla 3 312 mld. korun a oproti roku 2015 se zvýšila o 48,7 mld. Silný meziroční růst exportu dosáhl svého maxima ve druhém čtvrtletí, když se z Česka vyvezlo zboží za 862,5 mld. korun. Ve druhé polovině roku se však projevilo dočasné omezení výrobních kapacit důležitých exportérů (zejména v souvislosti s odstávkou či náběhem linek u některých automobilových výrobců) a vysoká srovnávací základna roku předchozího. Růst vývozu tak výrazně zpomalil.

Hodnota dovezeného zboží v roce 2016 dosáhla téměř 3 145 mld. korun. Jak je vidět z grafu, bilance zahraničního obchodu mezi léty 2005–2011 kolísala mezi mírnými přebytky a deficity. Toto se změnilo v roce 2012, kdy naše republika dosáhla přebytku zahraničního obchodu ve výši 64,4 mld. korun a v následujícím roce 106,5 mld. Od té doby, s výjimkou roku 2015, se rozdíl mezi vývozem a dovozem prohluboval. V roce 2015 dosáhl přebytek zahraničního obchodu 167 mld. korun.

Vyvážíme především do zemí EU

Český vývoz primárně směřuje do prostoru Evropské unie. V roce 2016 do EU zamířilo 84 % jeho hodnoty (2 782 mld. korun). Nejdůležitějšími obchodními partnery České republiky jsou přirozeně sousední státy. Nejvyšší objem zboží každoročně míří do Německa. Dlouhodobě tento podíl neklesá pod 30 %. V roce 2016 se rovnal 32,2 %. Přibližně desetina vývozu České republiky směřuje na Slovensko a více než 6 % do Polska. Mírně klesá podíl vývozu do Rakouska, v roce 2016 činil 4,2 % (v roce 2005 pak 5,9 %). Důležité vazby mají čeští vývozci i s Francií a Velkou Británií. Hodnota vývozu do obou zemí byla v loňském roce téměř totožná a v součtu tvořila 10 % z celkového exportu. Vývoz mimo EU vloni dosáhl 527,9 mld. korun.

Teritoriální struktura dovozu a vývozu se liší. Německo zůstává nejdůležitějším obchodním partnerem i z pohledu importu – v roce 2016 tvořila hodnota odtud dovezeného zboží 27,3 % z celkového dovozu. Významnou roli mají země mimo EU, ze kterých vloni bylo importováno 30,2 %. Druhým nejvýznamnějším dovozcem je tak Čína, která se na importu podílela 10,2 %. Za třetího nejdůležitějšího importéra lze označit Polsko. Také jeho podíl se stabilně zvyšuje. V roce 2016 činil 8,8 %.

Bilance zahraničního obchodu je ukazatelem, který dobře charakterizuje obchodní vztahy se zahraničím. Kladný přebytek má Česká republika tradičně s Evropskou unií. V roce 2016 byl tento přebytek jen s Německem 208,3 mld. korun a meziročně se zvýšil o 14 mld. Česko dosáhlo kladné bilance obchodu se Slovenskem, a to ve výši 147,8 mld. korun, a rovněž s Velkou Británií, a sice 95 mld. korun. V porovnání s rokem 2015 se však tyto přebytky snížily. Naopak deficit obchodu má Česká republika s Polskem. Tento se prohloubil o 8,9 mld. a dosáhl 73 mld. korun. Výrazného deficitu zahraničního obchodu dosahujeme již tradičně se zeměmi mimo EU, nejvíce s Čínou, v jejímž případě v roce 2016 dosáhl deficit 285,7 mld. korun.

Exportu dominují auta

Motorová vozidla představují v českém exportu (podle klasifikace CZ-CPA) dlouhodobě nejvýznamnější položku. Jejich podíl na vývozu se konstantně zvyšuje. V roce 2016 dosáhl 27,8 %. Celková hodnota jejich exportu činila 921,5 mld. korun. V porovnání s předchozím rokem se zvýšila o 8,6 %, tj. o 73,2 mld. korun, a to v souvislosti s vývojem především v první polovině roku, kdy vývoz rostl dvouciferným tempem. V druhém pololetí se růst zmírnil. Příčinou byla vysoká srovnávací základna předchozího roku i výše zmíněné omezení výrobních kapacit některých významných výrobců.

Druhým nejdůležitějším oddílem vývozu jsou stroje a zařízení. V roce 2016 tvořily 11 % českého exportu. Oproti roku 2015 jejich vývoz vzrostl o 3,3 %. Významnou úlohu hrají i počítače, elektronické a optické přístroje a zařízení. Jejich podíl na exportu vloni činil 9,2 %. Dalšími důležitými oddíly jsou také elektrická zařízení nebo kovodělné výrobky.

Do České republiky se ale motorová vozidla také nejvíce dovážejí. V roce 2016 tvořila 16 % importu, jejich hodnota však vývoz nepřevýšila. V tomto oddílu tak Česká republika dosáhla přebytku ve výši 416,4 mld. korun. Druhou nejvýznamnější položkou dovozu jsou počítače, elektronické a optické přístroje a zařízení (11,7 % z celkového dovozu). Jejich import překročil export o 64 mld. korun. Významnými položkami dovozu jsou rovněž stroje a zařízení (9,5 %) nebo elektrická zařízení (7,4 %). U obou oddílů dosáhla naše republika přebytku, na rozdíl od chemických látek a přípravků, jejichž dovoz převýšil vývoz o 117,5 mld. korun. Vzhledem k tomu, že je tuzemská ekonomika závislá na zahraničních surovinách, u ropy a zemního plynu, koksu a rafinovaných ropných produktů nebo u základních kovů dosahuje záporné bilance. Rovněž u potravinářských výrobků, oděvů a základních farmaceutických výrobků a přípravků převažuje import nad exportem.

Autorky zastupují Český statistický úřad. 

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s magazínem TEMA, vydávaného Okresní hospodářskou komorou Most (vydání na téma "IMPORT - EXPORT")

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

15:16 Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

Předcházejí článek Netečná veřejnost byl provokací, která měla vzbudit zájem veřejnosti o zmatenou n…