Epidemie eboly dosud nejvíce řádila také v sousedních afrických zemích, v Guinei a Sieře Leone. Celková bilance mrtvých se tam už přiblížila k pěti tisícům a počet nakažených dosáhl počtu 13 700. Světová zdravotnická organizace ale upozorňuje, že v některých případech se jedná jen o podezření z nákazy a nikoli o potvrzené vypuknutí nemoci.
Ebola je zatím nevyléčitelnou smrtelnou chorobou, která se přenáší jen lidským kontaktem, zvláště kontaktem s krví či jinými tělesnými tekutinami, včetně potu nakažené osoby. Virus eboly proniká do lidských buněk, kde se množí a vznikají nové viry a zánětlivá řetězová reakce vede v konečné fázi k selhání ledvin a jater.
Ještě před měsícem nechyběly katastrofické předpovědi, že se epidemie rychle rozšíří do Evropy a Severní Ameriky, ale nic takového se zatím naštěstí nestalo. Existuje sice několik případů, kdy v Evropě a ve Spojených státech zemřeli lidé nakažení v Africe, ale rozhodně se nejedná o hromadné další šíření této nakažlivé choroby. Jistě k tomu přispívají nezbytná hygienická opatření a přísné kontroly na letištích a v nemocnicích a hlavně omezení leteckého spojení se zeměmi, kde byla epidemie hlášena.
V New Yorku například zjistili, že se ebolou nakazil jeden americký lékař, který se nedávno vrátil z humanitární mise v Guinei. Od něj se pak ještě nakazily dvě zdravotní sestry, které ho ošetřovaly, ale ty se nakonec naštěstí uzdravily.
Tento případ ale přinutil americké úřady, aby zavedly povinnou karanténu pro ty, kdo prokazatelně přišli do styku s touto zákeřnou chorobou. Nové opatření však ve Spojených státech často naráží na nepochopení a bývá někdy považováno za zbytečné omezování osobní svobody.
Nařízenou karanténu například nyní odmítá americká zdravotní sestra, která donedávna pomáhala ošetřovat pacienty nakažené ebolou v západní Africe. Bezprostředně po návratu domů u ní provedené zdravotní testy přítomnost viru nepotvrdily a dívka proto tvrdí, že ke karanténě není žádný důvod. Podle nařízení úřadů by však měla zůstat v domácí péči ještě tři týdny.
Vznikl kolem toho velký spor a u jejího domu nyní hlídkuje policie.
Do věci se pak vložil i americký prezident Obama, který také s přísnými pravidly nesouhlasí: „Amerika by měla ocenit a podpořit zdravotníky, kteří bojují s ebolou, místo toho, aby se stavěla proti nim,“ prohlásil Obama a lékaře, kteří působí v západní Africe, označil za hrdiny.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas