Bez váhání si troufám říci, že Sir Nicholas Winton jistě patří mezi ty, kdo si takové vyznamenání opravdu zaslouží nejvíc a můžeme snad přičíst jeho velmi šťastnému lidskému osudu, že nejvyšší české státní vyznamenání – Řád bílého lva – mohl osobně převzít i v neuvěřitelném věku 105 let.
Ministerstvo obrany k tomu laskavě poskytlo speciální letoun, který dopravil Sira Nicholase Wintona z Londýna do Prahy i s jeho blízkými rodinnými příslušníky a přáteli a slavnostní ceremoniál se uskutečnil samostatně tak, aby se Sir Winton mohl ještě tentýž den vrátit domů.
Bylo mu teprve 29 let, když se jako nevýznamný člen britského zastupitelství v Praze, v té době pracoval jako burzovní makléř, rozhodl zahájit na vlastní pěst velkorysou pomoc českým židovským dětem a dokázal je ve velkém počtu těsně před vypuknutím 2. světové války dostat za hranice.
Uvádí se, že zachránil celkem 669 většinou židovských dětí před téměř jistou smrtí. Vypravil je z Prahy do Londýna postupně v osmi vlacích v krátké době před válkou a zajistil jejich umístění do náhradních britských rodin.
„Věděl jsem lépe než většina lidí, určitě lépe než politikové, co se tehdy dělo v Německu,“ řekl dnes na vysvětlenou britské BBC. Sám totiž pocházel z německé židovské rodiny a jeho příbuzní v té době už prchali do Británie.
Věděl tak lépe než jiní, že děti, které zachraňoval, jsou opravdu v nebezpečí života.
Přitom si v té době nepřipouštěl strach o sebe a později ani žádné velké zásluhy. Sir Nicholas Winton je totiž mimo jiné neobyčejně skromný člověk a je příznačné, že se svými hrdinskými skutky nikdy sám nechlubil.
Jeho vlastní žena se dozvěděla o tom, že kdysi zachránil stovky dětí, až o desítky let později, když náhodou našla doma jeho osobní zápisky z té doby. Sdělila ale vše jedné známé britské reportérce a televize BBC pak uspořádala setkání Nicholase Wintona s lidmi, které zachránil.
Byl mezi nimi i můj někdejší kolega v československé redakci BBC Hanuš Šnábl, jehož rodina holocaust nepřežila a jehož starší bratr měl do Anglie přijet za ním devátým Wintonovým vlakem, který však už Němci zadrželi.
V roce 2003 byl Nicholas Winton za své mimořádné zásluhy povýšen královnou do šlechtického stavu. Nejvyšší české vyznamenání si proto zaslouží plným právem.
S tím se vyznamenávání tehdejších či dnešních politiků nedá vůbec srovnávat. Ať už na letošní udílení cen dopadají jakékoli pochybnosti, v tomto případě se Miloš Zeman určitě nespletl.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rozhlas.cz