Toto přání ji ovšem nemusí evropští lídři na středečním summitu (10.4.) splnit, zejména pokud nebude mít na stole žádný nový návrh podoby brexitu posvěcený britskými poslanci. V takovém případě stále není zcela vyloučené, že se Spojené království na konci týdne samo na-kormidluje na ostré útesy “brexitu bez dohody” (12. dubna).
Ve světle vrcholících jednání o brexitu bude bezesporu zajímavé sledovat, jak celou věc bude vnímat Evropská centrální banka. Ta ve světle nepřesvědčivých makročísel a přetrvávajících nejistot na posledním zasedání zcela opustila myšlenky na růst sazeb v tomto roce a naopak se mentálně připravuje na dlouhodobý život se sazbami zápornými.Mario Draghi na přelomu měsíce mluvil o tom, že ECB se zamýšlí nad mechanismem, který by měl ochránit banky před negativním dopadem záporných sazeb na jejich hospodaření. V praxi by to mohlo vypadat tak, že za část volné hotovosti uložené u ECB budou banky dostávat kladný úrok a zbytek bude úročen tak jako dnes zápornou sazbou. Vše je ale zatím pravděpodobně ve fázi “tvůrčího kvasu” a Mario Draghi asi na tomto zasedání neoznámí žádnou revoluční novinku. Poslední lepší čísla z německého průmyslu a příznivější zprávy z Číny mu (na rozdíl od slabé inflace) mohou naopak dodat argumenty k opatrnému optimismu pro druhou polovinu tohoto roku…
Jan Bureš
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV