Navíc nás nečekají v Evropě ani v USA významnější čísla a velká část obchodníků právě v průběhu srpna míří na dovolenou. I tak právě v takovýchto relativně “prázdných” týdnech dokáží trhy překvapit prudkými pohyby. Je totiž více času sledovat i jiné věci než hlavní tok zpráv z vyspělých trhů. A řada obav, která v posledních kvartálech sužovala trhy, měla přitom původ právě mimo vyspělé trhy v rozvíjejících se ekonomikách.
Tento týden může být proto více než jindy bedlivě sledováno číslo o čínských devizových rezervách. Právě čínský juan je jednou z nejvíce “otloukaných” rozvíjejících se měn posledních týdnů. Od poloviny června již ztratil skoro 7 % a nepříjemně tak začíná hrát podobnou “ligu” jako například turecká lira.V pátečním obchodování již proto čínská centrální banka zpřísnila podmínky pro forwardové sázky proti juanu. Pokud by v tomto týdnu devizové rezervy poklesly výrazněji, může opětovný tlak na juan centrální banku nakonec donutit k dalším krokům. Příliš živé jsou stále vzpomínky na přelom roku 2015 a 2016, kdy centrální banka musela kvůli masivnímu odlivu kapitálu rozprodat devizové rezervy v celkovém objemu okolo 1 bilionu dolarů.
Pokud by se napětí na čínském finančním trhu dostalo v tomto týdnu do centra pozornosti (po devizových rezervách je na programu ještě čínský zahraniční obchod ohrožený obchodní válkou s USA), nebude to dobrá zpráva pro žádné z rozvíjejících se měn. A dozvuky takových výprodejů můžeme pak cítit nakonec i ve střední Evropě a na české koruně. Ta je po posledním zasedání ČNB ostatně sama naladěna na lehce negativní vlnu.
Jan Bureš
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV